Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


A kettős és az átmeneti szófajúság

Gyakran előfordul, hogy egy-egy szó szótári jelentéséhez több szófaji jelentés tartozik. Az este szó például határozószó (Este dolgoznom kell) vagy főnév (Szép ez az este); a kék főnév (jól áll neki a kék) vagy melléknév (kék fülbevaló); a körül igekötő (nézz körül) vagy névutó (a ház körül). Ezt a jelenséget kettős szófajúságnak nevezzük. Kettős, főnévi és melléknévi szófajúak például a népnevek (vö. Itt magyarok élnek – Ő magyar ember), a színnevek (vö. Kedvenc színe a piros – Vettem neked piros rózsát) és a számnevek (A szerencseszáma tizennégy Tizennégy kisliba kelt ki tavasszal). A napszakokat megnevező szavak határozószók vagy főnevek (Reggel úszni járok – A téli reggelek hidegek és sötétek).

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave