Barcy Magdolna

Csoportmódszerek alkalmazása a segítésben és a fejlesztésben


Különböző segítő műfajok, csoportok

A teammunka olyan emberek együttműködése, akiknek képzettsége, szemlélete különböző, és tudásukat, képességeiket egy közös probléma (cél, feladat) megoldására fordítják. Általában együtt dolgozó emberek kiscsoportja, s – a közhiedelemmel ellentétben – önkéntes, nem felülről szervezett társulás. Eredete a sportban keresendő, a csapatjátékokban, ahol a siker csak a rendkívül magas fokú együttműködés, alkalmazkodás, közösségi szellem árán érhető el. Ugyan már a múlt század húszas éveitől kezdve foglalkoztak a teammunka mibenlétével, de csak a hatvanas évektől kezdve vált divattá a szervezetekben is e működési forma. Valójában a harmincas évek csoportdinamikai és szociálpszichológiai kutatásai (Lewin, Mayo) indították el a teamek divatját, ekkor váltak ismertté szélesebb körben is a kiscsoportok előnyei a magányos, illetve a tömbszerű formációkkal szemben. Lewin csoportlaboratóriumokat hozott létre, hogy tanulmányozzák magát a csoportműködést, s ezáltal nemcsak a később ismertetendő tréningek műfaját hozta létre, de megteremtette az alapját a szervezeti teamműködés preferálásának is. Agyris – McDougallt idézve – öt elvben foglalta össze a teamek pozitívumait, ezek


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 432 6

Mikor és hogyan segítsünk? Hogyan hatnak a tréningek, mitől jó egy csoportvezető, mikor melyik csoportmódszert válasszuk? Milyen eljárásokhoz nyúlhatunk, ha egyéneket, csoportokat vagy egész közösségeket akarunk segíteni? Az egészséges emberek fejlesztésére és támogatására szolgáló pszichológiai módszerek tárháza e könyv, amelyből megismerheti az olvasó az egyes módszerek hatásmechanizmusait, az alkalmazás körülményeit is.

A szerző - maga is tapasztalt csoportvezető, csoportanalitikus, tréner, mediátor, szupervizor - elsősorban azoknak szánja művét, akik különböző csoportmódszereket szeretnének alkalmazni, megrendelni, bevezetni valamilyen cél érdekében. Az ő mérlegelésükhöz, a szakszerű választáshoz kíván segítséget nyújtani, annak végiggondolásához, hogy egy-egy eljárás milyen előnyökkel vagy esetleges hátrányokkal járhat, hogyan hat, és milyen hatásokat válthat ki.

A könyv nemcsak a pszichológiai módszerekben jártas olvasóknak szól, hasznos útmutató lehet mindazok számára, akik csoportok, közösségek, szervezeti vagy közösségi programok tevőleges részesei, felelősei vagy szereplői. Nemcsak a segítő szakemberek, hanem a segítésben laikusnak számító - de másutt természetesen szakértőként tevékenykedő - emberek tájékozódását, megerősítését is segítheti.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csoportmodszerek-alkalmazasa-a-segitesben-es-a-fejlesztesben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave