Barcy Magdolna

Csoportmódszerek alkalmazása a segítésben és a fejlesztésben


Interaktív tanulás

Az interaktív tanulás kezdetben csak azt jelentette, hogy a hagyományos, frontális oktatást felváltják a kiscsoportos módszerek, az előadást a megbeszélés, a passzív befogadási formát pedig az aktív kidolgozás, válaszolás, egyéni preferenciák követése. Az egyre inkább népszerűvé váló tréningmódszerek is sokat puhítottak a sokáig kizárólagos tanítási metóduson. A múlt század ötvenes, hatvanas éveiben terjedt el a programozott oktatás. Később, az internet és a számítógép terjedésével új elemmel bővült az interaktív tanulás fogalma: a közvetlen kommunikációt felváltotta az elektronikus kapcsolat. Tanár és tanuló, tanuló és tanuló leginkább számítógépen – sokszor az internet közbeiktatásával – kommunikál egymással, a tanár így ad feladatokat, a tanuló így válaszol. Az egész életen át tartó tanulás mint új művelődési paradigma jelentkezett. A felnőttképzés, az e-learning ma már elképzelhetetlen ezek nélkül a módszerek nélkül. Fel lehet használni a kiértékelésben, a csoportos vitákban; speciális szoftverek, fejlesztő interaktív játékok, programok segítik mind a tanárokat, mind a diákokat.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 432 6

Mikor és hogyan segítsünk? Hogyan hatnak a tréningek, mitől jó egy csoportvezető, mikor melyik csoportmódszert válasszuk? Milyen eljárásokhoz nyúlhatunk, ha egyéneket, csoportokat vagy egész közösségeket akarunk segíteni? Az egészséges emberek fejlesztésére és támogatására szolgáló pszichológiai módszerek tárháza e könyv, amelyből megismerheti az olvasó az egyes módszerek hatásmechanizmusait, az alkalmazás körülményeit is.

A szerző - maga is tapasztalt csoportvezető, csoportanalitikus, tréner, mediátor, szupervizor - elsősorban azoknak szánja művét, akik különböző csoportmódszereket szeretnének alkalmazni, megrendelni, bevezetni valamilyen cél érdekében. Az ő mérlegelésükhöz, a szakszerű választáshoz kíván segítséget nyújtani, annak végiggondolásához, hogy egy-egy eljárás milyen előnyökkel vagy esetleges hátrányokkal járhat, hogyan hat, és milyen hatásokat válthat ki.

A könyv nemcsak a pszichológiai módszerekben jártas olvasóknak szól, hasznos útmutató lehet mindazok számára, akik csoportok, közösségek, szervezeti vagy közösségi programok tevőleges részesei, felelősei vagy szereplői. Nemcsak a segítő szakemberek, hanem a segítésben laikusnak számító - de másutt természetesen szakértőként tevékenykedő - emberek tájékozódását, megerősítését is segítheti.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csoportmodszerek-alkalmazasa-a-segitesben-es-a-fejlesztesben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave