Holló Dorottya

Értsünk szót!

Kultúra, kommunikáció, nyelvhasználat, nyelvtanítás

2., bővített, átdolgozott kiadás


Kérdések, feladatok

  1. Nézze át újra a kultúra e fejezetben leírt dimenzióit. Jellemezze ezek alapján azt a kultúrát (azokat a kultúrákat), mely(ek)et az ön által tanított vagy ismert nyelv képvisel. Jellemzését indokolja konkrét példákkal. Vigyázzon, hogy ne használjon túlzott általánosításokat, és próbáljon óvatosan fogalmazni. Pl., Japánról azt tartják, hogy elég nagy társadalmi hierarchiát (hatalmi távolságot) mutató maszkulin és hosszú távra tervező ország, amely ugyanakkor sok kollektivista vonást mutat…
  2. Jellemezze Magyarországot a kulturális dimenziók alapján.
  3. Hasonlítsa össze az első feladatban jellemzett ország(ok) kultúráját a kulturális dimenziók magyar megnyilvánulásaival! Talált olyan dimenziót, amelyben az összehasonlítás meglepetést okozott? Ha igen, miért?
  4. Különböző kultúrák összehasonlítására próbálja ki a Hofstede Insights honlap összehasonlító eszközét (https://www.hofstede-insights.com/ Country Comparison Tool).
  5. Gondoljon egy ismerősére, akivel jó kapcsolatban van, de aki öntől eltérő személyiség! Próbálja meg a kulturális dimenziók segítségével jellemezni az önök közötti különbségeket! Hogyan tartják fenn jó kapcsolatukat az eltérések ellenére? Milyen kommunikációs technikákat alkalmaznak? Használhatóak lennének ezek vagy hasonlók más országbeliekkel is?

Értsünk szót!

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 434 0

Értsünk szót egymással, értsünk szót a világgal! Idegen nyelvet beszélve az a célunk, hogy minél jobban szót értsünk másokkal, hatékonyan kommunikáljunk, de ehhez nem elég a jó nyelvtudás. A könyv a kultúra, a kulturális különbségek és az interkulturális kompetencia szerepét mutatja be az idegen nyelvi kommunikációban, az idegennyelv-tanulásban és idegennyelv-oktatásban. A fejezetek ismertetik a témájukhoz kapcsolódó elméleteket, ezeket praktikus példákkal illusztrálják és a tanításban használható gyakorlatokkal is szemléltetik a nyelv és kultúra integrált tanításának lehetőségeit. A témakörök feldolgozását, megértést ellenőrző, valamint értelmező kérdések és feladatok segítik, így a könyv tankönyvként is használható a tanárképzésben, illetve kommunikációs képzésben. Ajánljuk a kötetet gyakorló és leendő tanárok, tanárképző és kommunikációs szakemberek, és idegen nyelveket szerető, tudatos nyelvtanulók és nyelvhasználók számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hollo-ertsunk-szot//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave