Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


Honnan tudjuk, hogy a magzat egy kis nyelvész?

Magzati korban a nyelvi ingerekre való érzékenységet az anyaméh falán kívül elhelyezett mikrofon segítségével vizsgálják, mely a magzati szívfrekvenciát méri, s figyeli az abban zajló változásokat (gyorsuláslassulás), valamint ultrahangos módszerekkel monitorozzák a magzatmozgások (rugdosás) gyakoriságát. A nyelvi úton válaszolni még nem tudó gyermekek vizsgálatára a pszichológiában elterjedt módszer a hozzászokáson alapuló, ún. habituációs technika. Ebben egy inger (mondjuk ba-ba-ba szótagsor) bemutatását követő, élettani folyamatokban észlelhető változásokból tudjuk, hogy a baba észleli az ingert (megnő a szívverés gyorsasága, mozgása fokozódik, vagy intenzívebben cumizik). A baba lassan hozzászokik az adott ingerhez, s a mérhető viselkedésbeli változások visszaállnak az eredetire (szívverése lassulni kezd, nem rugdos), azaz elmondható, hogy a magzat megszokta a korábban újdonságként ható ingert, és már nem kelti fel az érdeklődését. Ekkor bevezetnek egy, az előzőtől eltérő ingert (a pa-pa-pa szótagsort). Ha ez újra felkelti érdeklődését, s kiváltja nála ennek élettani jeleit (a szívverés nő, a mozgás fokozódik), akkor arra következtethetünk, hogy a baba meg tudja különböztetni egymástól a két eltérő ingert, esetünkben a b és p hangokat.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave