Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


NYELV ÉS TÖRZSFEJLŐDÉS: MITŐL EMBERI A TÁRSALGÁSUNK?

A világ bármely táján élő hároméves gyerekeket tekintve azt látjuk, hogy erre a korra mindegyikük gördülékeny nyelvhasználóvá vált. Elsődleges kommunikációs eszközük a nyelv lett, megértetik magukat környezetükkel: kérdeznek és válaszolnak az adott helyzetnek megfelelően. Négyéves korára a gyermek nyelvtanilag helyesen, összetett szerkezetek használatával, viszonylag folyamatosan tud már beszélni, és gördülékenyen társalog. Ez a folyamat – észrevétlen jellege folytán – sokak számára arra enged következtetni, hogy a nyelvi képesség veleszületett képességünk, mely az élővilágban egyedülálló, és az emberi biológia része. Ahogy korábban kifejtettük, ez vitatott kérdés. Vannak, akik a nyelv teljes rendszerét a maga bonyolultságában velünk születettnek vélik (nyelvtani szerepek és szófajok ösztönös ismeretéig terjedően), vannak, akik a szigorúan biológiai, az anatómiát érintő veleszületett alapokat fogadják el, míg mások környezeti és gondolkodásbeli előfeltételekre (például az emberi intellektus rugalmasságára és a nyelvhasználatot megengedő természetére, illetve a társas közeg kapcsolatteremtést serkentő hatásaira) helyezik a hangsúlyt a gyermek nyelvi fejlődésében.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave