Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


Önfejlődés és környezet a nevelésben

A természet és a nevelés kettőssége szintén megjelenik a gyermeknevelés dilemmáiban. A szülők e tekintetben vett hitvallása meghatározza a gyermekkel való kapcsolatukat és a családra jellemző viselkedéses, társas mintázatokat. Ha a szülő a természet adta mintázatokat tartja meghatározónak (azaz önfejlődéspárti), akkor úgy véli, hogy a gyermek veleszületett tulajdonságai, jelleme, személyisége határozza meg, hogy milyen ember válik belőle. Ha a környezeti tényezőkben látja a fejlődés fő motorját, saját nevelői szerepének hatását meghatározónak gondolja, s jelentőséget tulajdonít annak, hogy gyermekét milyen ingerek érik gyermekkorában, s milyen keretek között, milyen szabályok szerint fejlődik. E két szélsőséges nézet évtizedek óta megosztja nemcsak a gyakorló szülőket, hanem a szakembereket is, főleg, hogy mindkét hatás elsőbbsége mellett szólnak szép számmal érvek. Nincs ez másképp a nyelvelsajátítást, a gondolkodás fejlődését és a személyiség fejlődését illetően sem. Az emberi személyiség összetett, dinamikus rendszerének kibontakozásában azonban nehezen meghatározható, hogy pontosan kinél milyen lépések során alakul ki egyik vagy másik személyiség, vonás vagy képesség. Éppen ezért a szakemberek ritkán vallják egyik vagy másik szélsőséges nézetet, és jellemzően elfogadott, hogy vannak öröklődő hajlamok, biológiai alapok, s ezekre építenek azok a környezeti hatások, melyek mind mentális, mind személyiségpszichológiai tekintetben fontos elemei a gyermeki fejlődésnek, azonban lényegüket tekintve csak későbbi életkorban érzékelhetőek.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave