Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


A nyelvek egymásra hatása – interferencia

Egy másik fontos tényező az idegen nyelv tanulásában az első nyelvben megszokott szabályok, keretek hatása, mely egyfajta gátló hatást, interferenciát kelt a nyelvtanulásban. Ennek legegyértelműbb példája a hangtan első fejezetben ismertetett leszűkülése, vagyis a specializálódáson keresztül zajló korlátozó hatása: amennyiben az idegen nyelv hangjai nem az optimális időszakban kerültek elsajátításra, egyéves korra háttérbe szorulnak. Ez egy szükségszerű specializáció eredménye, mely tehát bizonyos szempontból veszteséggel jár, de valójában a gyermek hatékonyabb nyelvelsajátítását és beszédészlelését teszi lehetővé, mivel a saját nyelvre hangolódás fontos lépése a hangrendszer elsajátításának. Így az egyéves gyermek a saját nyelvében meglévő hangokra specializálódik, az abban nem megkülönböztetett, azaz jelentésmegkülönböztető szereppel nem bíró hangokat nem fogja elkülöníteni. Ez ugyanis gyakorlatilag felesleges, hiszen ettől nem lesz hatékonyabb a nyelvhasználata, sőt a túl sok irreleváns hang megkülönböztetése a tájékozódását nehezíti, míg a hatékony, specializálódott beszédészlelés meggyorsítja a nyelv feldolgozását s így elsajátítását. E korai anyanyelvre hangolódás beszédészlelésre és a beszédhangok képzésére gyakorolt befolyását mutatja az ún. fonológiai mágnes hatás, melyben az anyanyelvben nem jelen lévő hangok, például az angolban gyakori, fogak között képzett th (thank you) [] és ennek zöngés változata [ð] a father szóban. Ezek, mivel nem a magyar hangrendszer természetes elemei, igen nehezen képezhetők a magyar beszélők számára, és jellemzően főleg a fiatal felnőtt és felnőtt beszélők az anyanyelvükben meglévő valamely hasonló hanghoz hasonítják. Ez mint egy mágnes, vonzza be az idegen nyelvi hangot, így anyanyelvünk megszokott hangkategóriáinak gátló hatása érvényesül: az idegen fonéma (beszédhang) automatikusan valamelyik hozzá közel álló hanghoz fog csapódni, és ki-ki az anyanyelvében meglévő hangkategóriához hasonítja. Ez nehezen leküzdhető, mivel nem tudatos, hanem automatikus működésünk eredménye.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave