Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


A globalizált világ és a nyelvi sokszínűség: lingua franca régen és ma

Mindez elvezet a mai globalizált világunk nyelvi és kulturális sokszínűségét érintő kérdésekhez. Jelenleg olyan világot élünk, melyben nemcsak a kommunikáció és a társadalmi jelenségek globálisak és globalizálódtak (lásd internet), hanem mindennek egyik fő mozgatórugójaként a gazdasági kapcsolatok is globális szinten zajlanak. A világgazdaságban pedig jellemzően törekszünk a minél szélesebb körű kommunikáció megteremtésére, vagyis hogy minél több ember (akár eltérő nyelvek beszélői) minél nagyobb arányban és minél hatékonyabban megértse egymást. A gazdaság szereplői ezért eleve egy megegyezéses alapú közös nyelven, az ún. lingua franca nyelven kommunikálnak. Ma már nem elképzelhetetlen, hogy (például multinacionális cégek üzleti tárgyalásán) két német cég német anyanyelvű vezetője is angolul tárgyaljon, hiszen a következő tárgyaláson esetleg egy teljesen más anyanyelvűvel, például egy török cégvezetővel kell majd tárgyalni, akivel a lingua franca nyelvén, angolul fog célravezetően kommunikálni. Ugyanis sokkal hatékonyabb mindig egy széles körben beszélt, mindenki számára érthető, eleve közös nyelven (itt: angolul) kommunikálni az üzenetet. A lingua franca nem csupán globalizált korunk terméke. Mint ismeretes, korábban a latin töltötte be ezt a szerepet, s vált így bizonyos foglalkozások szakzsargonjának nyelvévé, mely például az orvostudományban, biológiában a mai napig tartja magát. A lingua franca mint a közös kommunikációt szolgáló választott nyelv jelensége tehát évszázadokkal ezelőtt is szükséges volt. Ma ezt a szerepet az angol tölti be, s ezért függetlenül a nyelvek különbözőségeitől, az angol funkcionális jelentősége vitathatatlan, így ma már szinte kikerülhetetlenül szükséges az angol nyelv ismerete.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave