Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


A nyelvek közti interferencia kétirányúsága és relatív természete

A nyelvtanulás során a találkozó nyelvek egymásra hatása tehát nagyrészt az első és a második nyelv sajátosságaitól függ, hasonlóságuktól és eltéréseiktől, nyelvenként eltérő mértékű lehet, illetve az idegen nyelv elsajátításának eltérő területeit érintheti (hangtan, szókincs, nyelvtan). Az anyanyelvben megszokott kategóriáink és szabályaink hatása a nyelvtanulás során nem feltétlen és kizárólag gátló hatású, hanem előnyt, könynyebbséget is adhat bizonyos mértékű hasonlóság: az azonos nyelvcsaládba tartozó nyelvek például általában a hasonló mögöttes logika szerint szerveződnek nyelvtanukat tekintve, és szókincsük is sok hasonlóságot mutat. E közös vonások segíthetik az elsajátítást, ám némely esetben olyan mértékű is lehet a hasonlóság, hogy akár már gátlón hathat a hatékony nyelvtanulásra. Például a skandináv nyelvek hangtana nagyrészt összhangban van az angol világnyelv hangrendszerével, s a hasonlóság épp olyan fokú, hogy megkönnyíti a nyelvtanulást. Így a skandinávok sokszor szinte anyanyelvi beszélőnek tűnnek, ha angolul beszélnek. A nyelvtanuk is elég közel van egymáshoz, lévén, hogy egyazon (germán) nyelvcsalád tagjai. Hasonlóképpen az egyazon nyelvek közti nagyfokú átjárhatóságot tükrözi az is, hogy a neolatin nyelvekhez tartozó olasz, spanyol, francia szintén annyira közel áll egymáshoz, hogy írott szöveget megértenek az egyes neolatin nyelvek beszélői. Ugyanakkor az igen nagyfokú hasonlóság nehezítheti is a jelentéktelennek tűnő eltérések folyamatos monitorozását és pontos illesztését, például a spanyol és az olasz végződések egyeztetését.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave