Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


Vissza a nyelvhez: mire vonatkoznak a szavak?

A jelentéskapcsolások problémájához visszatérve fontos megjegyezni, hogy a nyelvelsajátítás e korai szakaszában a babáknak meg kell küzdeniük a jelentések versengésének problémájával, vagyis hogy mi is az elhangzott szó pontos jelöltje. A lehetséges jelentések között a különféle stratégiák alapján választaniuk kell, vagyis a lehetőségek körét leszűkíteni a releváns, leginkább indokolt, leginkább logikus jelentésre. Azt is mondhatnánk, hogy a jelentés (referencia) aluldetermináltságának problémájával találják magukat szemben, vagyis nem áll rendelkezésükre elég támpont arra vonatkozóan, mi jelöli ki a pontos jelentés határait. Ezt a híres nyelvfilozófiai problémát az angol filozófus, Quine nevéhez fűződő „Gavagai!” példával szemléltetik a nyelvfejlődés kutatói. A hasonlat egy elképzelt antropológus tapasztalatait írja le, aki természeti népek között vizsgálódik. Egy vadásszal együtt mennek a pusztában, amikor egyszer csak a fűből kiugrik egy nyúl, és a mezőn átvágva elrohan. Ekkor a bennszülött vadász felkiált: „Gavagai”! (Quine 1999, 2002).

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave