Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


Mit jelent tudni egy nyelvet? Törzsfejlődési visszatekintés:a nyelvtan az ember sajátja

Akárhogy is nézzük, a nyelvelsajátítás két alapvető mozgatórugója a szótanulás (lexikai fejlődés) és a nyelvtan elsajátítása. A gyermekek nyelvhasználatának szerkezeti bonyolultsága tükrözi a beszédük hátterében rejlő gondolkodás bonyolultságát, egyfajta mentális rendszert. A nyelvelsajátítás tehát legrészletesebben a nyelvtanépítés lépéseinek feltérképezésével írható le. Az eddigi kutatások alapján azt mondhatjuk, hogy az emberi nyelvet a nyelvtani képesség teszi egyedülállóvá. Jelen tudásunk szerint a szintaxis (vagyis a szavak szabályok szerinti rendszerbe foglalása), megnyilatkozásaink szerkezeti bonyolultsága az a vonás, melynek kiépítésére és alkalmazására a kommunikációs képességek szempontjából leginkább kutatott, az állatvilágban hozzánk legközelebb álló rokonaink, a főemlősök sem képesek. Emberi kreativitásunkat tehát láthatóan a szavak kombinálását érintő képességünk adja, mely lehetővé teszi, hogy eltérő jelentésárnyalatokat fejezzünk ki. A főemlősök jeltanulását és jelhasználati képességeit vizsgáló legoptimistább magyarázatok szerint is a majmok megállnak a kétéves gyermekek szintjén, mondataik szerkezeti bonyolultságát tekintve, azaz nem képesek kettőnél több elemszámú, mondattani bonyolultsággal jellemezhető kombináció létrehozására. Hosszabb elemszámú mondatokat létre tudnak hozni, azonban ha közelebbről megvizsgáljuk, látható, hogy ezek ismétlésen alapuló jelsorok, és szerkezetileg nem bonyolódnak a kéttagú kijelentéseknél tovább. Azaz a hosszabb „mondataikban” sincsen több információ, csak ismétlés, és a kétszavas távirati stílus szintjét nem haladják meg. A Noam Chomskyról, a világhírű nyelvészről elnevezett csimpánz, Nim ChimPsky az egyik leghíresebb a főemlősök nyelvi képességeit kutató projektekben. A 13. példa tőle mutat be egy jellegzetes megnyilatkozást (Terrace 1979).

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave