Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


Célvezérelt, kreatív utánzás

Ahogy láttuk, a gyerekek a környezeti ingerekből szűrik ki, hogy mely nyelvtani morfémák szükségesek egyes helyzetekben (többes szám jele: -k, tárgyrag: -t). Ezeket kezdetben utánzásos alapon, a környezetet ismételve, helyesen használják, aztán felismerve a szabályt, ők maguk alkalmazzák túláltalánosítva (hibákkal), majd egyre tudatosabban, produktívan (már szabálykövetéssel, helyesen), ahogy ezt a vug-teszt is igazolta. A mintakövetés tehát fontos tényező, ám a gyerekek nem mechanikusan utánoznak (Pléh–Felhősi–Schnell 2004). Ezt bizonyítják a gyermeknyelv olyan példái, mint a kreatív szóalkotások (emelítő – a terítő analógiájára), hibás szabályalkalmazások (lovatat) stb. Ezek a hibák vitathatatlanul a gyermek aktív, konstruktív munkájának termékei. Az utánzás tehát fontos és létező mechanizmus a gyermeki nyelvelsajátításban, azonban láthatóan nem mechanikus, hanem szelektív. Ha tisztán mechanikus utánzásról lenne szó, akkor a gyermekek nem hoznának létre olyan alakokat, amiket sosem hallanak a környezetükben: ett (evett), ihós (szomjas), banántot (banánt), lókak (lovak), papucst (papucsot), őnek (neki) stb. Napjaink pszicholingvisztikai kutatásai és azok eredményei alapján tehát az utánzást nem passzívnak, mechanikusnak képzeljük, sokkal inkább egy aktív, célvezérelt utánzásról van szó már igen korai életkorban.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave