Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


A társalgás egyedfejlődése és kibontakozása

Ahogy az első fejezetben kifejtettük, a gyermekek már sokkal korábban találkoznak a társalgás elemi formáival, résztvevői környezetük társas helyzeteinek, és már sokkal korábban megismerkednek a társalgás elemi szabályaival, mint hogy beszélni tudnának. A baba és gondozója közti legkorábbi interakciók és prototársalgások is rendelkeznek a társalgási helyzetek alapvető keretrendszerével: hangadásokkal (vokalizációval), gesztusokkal, kölcsönösséggel, valamint a szóátadás és a szóátvétel szabályozott kereteivel. E közegben kezdi meg a baba a nyelv elsajátítását, és a nyelv társas használatába e keretben nő bele természetes úton, a társas és kulturális tanulás által támogatott folyamatokban, ebben érez rá saját kezdeményezőkészségére és arra, hogy nyelvhasználatával másokra hatással tud lenni, másokat tud befolyásolni, ahogy mások is tudják befolyásolni őt, illetve társaikat. Ezt a szándékalapú (intencionális) képességet az egyszavas gyermeknyelvi „szómondatok”, az ún. holofrázisok fontos jellemzőjeként emeltük ki (lásd 3. fejezet). Ebben a fázisban a babák felismerik, hogy gondolataik kifejezésén túl a nyelv használható arra, hogy másokat szóbeli közlésekkel befolyásoljanak saját céljaik elérésére érdekében. Ez a társalgás szempontjából különösen fontos, mert ez egyedülállóan emberi vonásunk, és mert a társas helyzetekben kimondottan gyakori, hogy szavakkal cselekvéseket hajtunk végre, vagyis egy-egy kérdés nem kérdésként, hanem kérésként funkcionál (ide tudnád adni a sót?). Egy efféle kérésre a természetes válasz a cselekvés, ami a beszélő szempontjából célja elérését is jelenti egyben. Az ilyen, cselekvésértékű nyelvi szerkezeteket (megnyilatkozásokat) beszédaktusoknak nevezzük, illetve forma és funkció szerint különítjük el azokat a társas nyelvhasználatban: formájukat tekintve kérdések, de cselekvésértéküket, hatásukat tekintve kérések, indirekt utasítások.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave