Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


GYEREKEK ÉS PÁRBESZÉDEK

A párbeszédek tekintetében a három év körüli kisgyermekek igen kezdetleges képességekkel rendelkeznek, bár ők már képesek gondolataik összetett nyelvtani formában való (és nem csupán a kétévesekre jellemző kétszavas) kifejezésére. Korábban kiemeltük az intonáció szerepét a jelentésmegkülönböztetés tekintetében, melyet igen korán érzékelnek a babák, mivel elemi tudásuk van a kérdő hangsúly választ váró természetéről. A hároméves, kisóvodás korosztály jellemzője az egocentrizmus, vagyis az, hogy nem képesek még olyan mentális forgatásra, amely lehetővé tenné, hogy ne saját perspektívájukból, hanem más szemszögéből szemléljék és ítéljék meg az eseményeket. Társalgásuk is e világképre épül, és tükrözi egocentrikus gondolkodásukat: párbeszédeik nem valódi üzenetcserék, hanem egy-egy kezdeményezésre reakcióul érkező, de egymástól mégis elkülönülő kérdés-válasz epizódok sorozata. E kisóvodás korosztály társalgása jellemzően egy homályosan definiálható téma köré szerveződik (ahogy ezt a fejezet elején lévő dialógus is mutatja). Kiragadnak egy-egy mondatot, nincs felvezetés, izolált megnyilatkozások sorozata jellemzi őket, ahogy ez társas élethelyzeteikre is igaz: ebben a korban még inkább egymás mellett és nem egymással játszanak a gyerekek. Az alábbi párbeszédek (15., 18., 20. példa) szemléltetik az egyes korosztályokra (2–3; 4–5; 7–8 évesekre) jellemző társalgási vonásokat, fejlődési mérföldköveket.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave