Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


Összefoglaló

A könyv végére érve, az anyaméhben történő legkorábbi nyelvi tapasztalatoktól, a beszéd előtti nonverbális kor kommunikációjától a totyogó előszavain, holofrázisain és a kétévesek távirati stílusán át eljutottunk a komplex nyelvtani szerkezetekig, a kifinomult társalgás és az intuitív nyelvhasználat világáig. Ezt a mindössze néhány év alatt lezajló lenyűgöző intellektuális teljesítményt szemlélve nem lehet nem csodálni a gyermeki elme rugalmas, nyitott és kreatív természetét. A leglátványosabb talán az a természetes könnyedség, mellyel a gyermek megtanulja a nyelvet, és önálló használója lesz mindössze három év alatt. E folyamat az idegen nyelvet tanulók tudatos erőfeszítéseivel szemben egy játékos, felfedező kalandozásnak hat. Az embergyermek már viszonylag korai életkorban összetett szerkezetekkel fejezi ki magát, s ezek finomodásával a társas helyzetek legváratlanabb helyzeteiben is tud verbális úton reagálni, majd később saját és mások szempontjainak figyelembevételével élni az önkifejezés kifinomult eszközeivel. Ez az elemien emberi, szinte magától kibontakozó képesség szól a velünk született nyelvi képességek mellett, mely napjainkban is a nyelvelsajátítás folyamatát leírni kívánó elméletek egyik legmarkánsabb képviselője.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave