Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


A gondozó családtag terhelődésének vizsgálata

Gondozó családtagokkal foglalkozva az első kérdés, ami felmerülhet bennünk, hogy hogyan becsülhető fel a túlterhelődés kockázata. Mary Kaplan, aki szociális munkás és a Dél-floridai Egyetem Gerontológiai Tanszékének adjunktusa, a gondozó családtagok segítésével foglalkozó könyvében (Kaplan, 1996) a rizikótényezők kapcsán kiemeli, hogy a családi működés, a családon belüli kapcsolatok minősége és a támogató hátterek elérhetősége fontos indikátorai a túlterhelődés kockázatának. A gondozott és a gondozó családtag korábbi jó kapcsolata azonban nem jelenti automatikusan azt, hogy az csökkenti a túlterhelődés kockázatát. A gondozotthoz fűződő erős pozitív kötődés sokszor nehezíti a diagnózis elfogadását és a tünetekkel szembenézést – ez racionalizáló erőfeszítésekhez vezet, és illúziókat táplálhat. Az erős kötődés abban is akadályozhatja a gondozó családtagot, hogy a gondozás feladatát másokkal megossza, és ez gyakran irreális túlvállaláshoz vezet saját korlátainak belátása nélkül. A primer gondozó fizikai és szellemi állapota döntő tényező. Ez különösen fontos akkor, amikor idős házastárs vállalkozik a gondozásra. Fontos mérlegelnünk a gondozó családtag megküzdési stratégiáit is. Ebből a szempontból lényeges felmérnünk az érzelmi távolságot.

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave