Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


Demenciával küzdő idősek segítése a bentlakásos otthonban

A tartós bentlakásos otthoni elhelyezéssel kapcsolatban általában egyetértés van abban, hogy a jelentős mértékű demenciát mutató gondozottak megfelelő ellátásához szükség van speciális gondozási egységek kialakítására. Ezek a gondozási egységek a hazai gyakorlatban szervezetileg legtöbbször az idősek otthonának részlegeként jelennek meg. Ritkán látunk tiszta profilú demensotthonokat. Azt is fontos hangsúlyozni, hogy a korábbi gyakorlattal szemben a demenciával küzdő idősek gondozása az idősellátás feladataként jelenik meg, és a pszichiátriai betegek otthonában való elhelyezésük szakmailag kevésbé elfogadható. (mint ahogy az sem elfogadható, hogy felnőtt értelmi fogyatékosok otthonába vagy a hazai gyakorlatban sokszor látható olyan „integrált” intézménybe kerüljenek, amelyben – bár specializált részlegekre bontva – együtt találhatjuk meg az időseket, a fogyatékkal élőket, valamint a krónikus pszichiátriai és szenvedélybetegeket, rendszerint nagy létszámú, zsúfolt intézményekben.)

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave