Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


A szupervízió szerepe a segítőmunkában

A segítőmunka támogatásában a szupervízió kiemelt jelentőségű és hosszú előtörténettel rendelkezik. A kezdetek visszanyúlnak a pszichoanalízist végző terapeuták saját élményű kiképzésében és terápiás elakadásaiban megjelenő személyes nehézségeinek feldolgozásáig, majd a különféle terápiás irányzatok mentén megjelenő ún. módszerspecifikus szupervízió rendszerének kialakulásáig, amely átvezetett a szélesebb értelemben vett segítőkapcsolati szupervízió modern vonulatához. Ez a fajta szupervízió a segítőmunkában megjelenő személyes akadályok feldolgozására irányul, és jelen van a pszichológiai jellegű segítőmunka támogatásában éppúgy, mint a szociális munkában megjelenő esetvitel segítésében. Miközben a hazai szupervízió gyakorlatában a segítőkapcsolati szupervízió jelentős súlyt képvisel, azt láthatjuk, hogy különösen a szupervízió amerikai értelmezése és gyakorlata ettől jelentős eltéréseket mutat, és sokkal tágabban értelmezik a szupervízió fogalmát. Érdemes itt utalnunk Alfred Kadushin 1976-ban megjelent, majd több kiadást megért klasszikus munkájára, amelyben a szupervízió három formáját különbözteti meg: az adminisztratív, az edukatív és a szupportív szupervíziót (Kadushin, 1992). Ez a megközelítés a szupervízió egy sokkal direktebb felfogását tükrözi, és különösen az adminisztratív szupervízióban a támogató és kontrollszerepek összemosódását láthatjuk.

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave