Sárvári György

Tudatváltás

Az éber átkapcsolás mûvészete


A nem cselekvés zónája

A test reagál, fáj, érez, beszél a maga nyelvén. A lélek szavait fordítja le, fejezi ki. Megértésre vágyik. Megértés és belátás nélkül a megoldás mindig menekülés. Nem kell szembenéznem magammal, előhúzok a zsebemből egy korábbi rutint, kilépek a feszültségből, tovább rohanhatok ámokfutóként egy álomvilágban, az „ok nélküli hullámvasúton”. A gyors megoldás legtöbbször menekülés, elfordulás a szembenézés fájdalmas lehetőségétől. A megoldásban, a menekülési kényszerben van adrenalin, tanult jutalomérzés és felszabadulás: tettem valamit, jobban vagyok, még fájt is kicsit, de kibírtam (akupunktúra). A lélek feltárulkozása csendben történik, kiemelt időben és térben jön létre. A legmélyebb félelmekkel való szembenézés másfajta aktivitás, mint az azonnali megoldás. Nem a megoldás cselekvő aktivitása, hanem a benne maradás és szembenézés nem cselekvő aktivitása. A kiugrás kényszeréről való lemondás aktivitása, ami teret enged valami új születésének.

Tudatváltás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 532 3

Sárvári György hazánk egyik legmeghatározóbb coach tanácsadója. Könyve nem egyszerű leíró pszichológiai kutatás, hanem egy izgalmas krimihez hasonlít, ahol a szereplők kiemelkedő vezetők, sportolók, vagy éppen hétköznapi emberek, akik szeretnének felülemelkedni a sorsukon. Olyan kritikus, drámai pillanatokat sűrít egy-egy ötperces írásba, amelyben egy életpálya legintimebb elakadásai és küzdelmei bontakoznak ki. Minden rövid történet mestermunka, amely a személyes elakadástól a kibontakozás és megújulás lehetőségéig vezet végig minket. Könyve stílusteremtő, mert minden sztoriban van valami egyedi és mégis mindannyiunk számára érvényes tanulság. Írásaiban a sűrítés és a fókuszált vonalvezetés eszközeivel él, amelyben a katarzis és a feloldás fontos szerepet kap. Aki olvassa a különböző emberi történeteket és sorsokat, szinte mindegyikben magára ismerhet. Talán azért is, mert korunk legfontosabb kérdései, az élet, a halál, az egzisztenciális szorongás, a szüleinktől való elszakadás, az elengedés és a megtartás leginkább szívszorító pillanatai bontakoznak ki belőle. A szerző valószínűleg a kollektív tudattalanból hívta elő ezeket a fontos történeteket, hogy mindannyiunk útkeresését támogassa általa.

„…A labirintus belőlünk táplálkozik, a mi kivetülésünk, azonos velünk, és így a megoldás is bennünk van legbelül. Az élet labirintusa olyan organikus Mátrix, amely pontosan követi a belső folyamatainkat. Ha elfáradunk és kiégünk, a külső körülményeink nem pusztán lekövetik a belső állapotunkat, hanem felerősítik. A kiégett ember a saját fásultságának felerősített árnyékával találja szemben magát kívül, illetve olyan erős megállító helyzetekkel, amik tükrözik a belső állapotát…”

„Nincs nagyobb kaland, mint hazaérkezni, hazatalálni, beteljesíteni és fölfedezni azt, ami a miénk. A betöltött idő megteremtése mindannyiunk számára fontos. A betöltött időhöz azonban az üres időn át vezet az út, amelyet megkerülni, átugrani nem lehet. Jó lenne átkapcsolni a pihenés örömébe, és élvezni a megérkezést. Ehhez azonban helyet kell készítenünk önmagunkban a megérkezés ünnepének…”

Hivatkozás: https://mersz.hu/sarvari_tudatvaltas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave