Sárvári György

Tudatváltás

Az éber átkapcsolás mûvészete


Megfelelő pillanat

Volt egy kisvasút a hegyek között, vékony nyomtávú szerpentinen kanyargott felfelé az erdőn át. Aztán lassan elfogyott, mert az idő vasfoga és a fontosabb érdekek megették. A kisvasút helyén először utat építettek, aztán kivágták a fákat, és házak népesítették be az egész hegyet, végül üdülőövezetből lakóövezet lett, zsúfolt és hivalkodó. Rövid idő múltán szinte csak nagy, modern házakat lehetett látni egy-két ott ragadt, elhagyott hétvégi vityilló között. Amikor a kis hétvégi házikók gazdái meghaltak, azok helyére is nagy házakat építettek, végül az egész környék benépesült. Jó ez így? Néha szomorúan azt gondolom, nem jól van ez így, milyen kár… Aztán eszembe jut, hogy az élet körforgás. Sajnálhatjuk, hogy a dinoszauruszok kihaltak, vagy hogy az esőerdők mérete egyre csökken, de valójában csak egy átalakulás részei vagyunk. Rendszerszinten nézve nem látjuk, merre vezet a változás, kicsiben gondolkodva, szűk látószögből figyelve az eseményeket azt mondhatjuk: veszélyes, szomorú, felháborító, akárcsak a politika.

Tudatváltás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 532 3

Sárvári György hazánk egyik legmeghatározóbb coach tanácsadója. Könyve nem egyszerű leíró pszichológiai kutatás, hanem egy izgalmas krimihez hasonlít, ahol a szereplők kiemelkedő vezetők, sportolók, vagy éppen hétköznapi emberek, akik szeretnének felülemelkedni a sorsukon. Olyan kritikus, drámai pillanatokat sűrít egy-egy ötperces írásba, amelyben egy életpálya legintimebb elakadásai és küzdelmei bontakoznak ki. Minden rövid történet mestermunka, amely a személyes elakadástól a kibontakozás és megújulás lehetőségéig vezet végig minket. Könyve stílusteremtő, mert minden sztoriban van valami egyedi és mégis mindannyiunk számára érvényes tanulság. Írásaiban a sűrítés és a fókuszált vonalvezetés eszközeivel él, amelyben a katarzis és a feloldás fontos szerepet kap. Aki olvassa a különböző emberi történeteket és sorsokat, szinte mindegyikben magára ismerhet. Talán azért is, mert korunk legfontosabb kérdései, az élet, a halál, az egzisztenciális szorongás, a szüleinktől való elszakadás, az elengedés és a megtartás leginkább szívszorító pillanatai bontakoznak ki belőle. A szerző valószínűleg a kollektív tudattalanból hívta elő ezeket a fontos történeteket, hogy mindannyiunk útkeresését támogassa általa.

„…A labirintus belőlünk táplálkozik, a mi kivetülésünk, azonos velünk, és így a megoldás is bennünk van legbelül. Az élet labirintusa olyan organikus Mátrix, amely pontosan követi a belső folyamatainkat. Ha elfáradunk és kiégünk, a külső körülményeink nem pusztán lekövetik a belső állapotunkat, hanem felerősítik. A kiégett ember a saját fásultságának felerősített árnyékával találja szemben magát kívül, illetve olyan erős megállító helyzetekkel, amik tükrözik a belső állapotát…”

„Nincs nagyobb kaland, mint hazaérkezni, hazatalálni, beteljesíteni és fölfedezni azt, ami a miénk. A betöltött idő megteremtése mindannyiunk számára fontos. A betöltött időhöz azonban az üres időn át vezet az út, amelyet megkerülni, átugrani nem lehet. Jó lenne átkapcsolni a pihenés örömébe, és élvezni a megérkezést. Ehhez azonban helyet kell készítenünk önmagunkban a megérkezés ünnepének…”

Hivatkozás: https://mersz.hu/sarvari_tudatvaltas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave