Társadalom, tájszerkezet, identitás Kalotaszegen
Fejezetek a regionális csoportképzés történeti folyamatairól
A VIZSGÁLT TERÜLET
Tartalomjegyzék
- TÁRSADALOM, TÁJSZERKEZET, IDENTITÁS KALOTASZEGEN • Fejezetek a regionális csoportképzés történeti folyamatairól
- Impresszum
- ELŐSZÓ
- BEVEZETÉS
- HÁZASSÁGI KAPCSOLATRENDSZEREK Kalotaszegen és környékén
- TENDENCIASZERŰ JELENSÉGEK, TÁBLÁZATOK, TÉRKÉPEK
- A HÁZASSÁGI KAPCSOLATRENDSZEREK ALAPJÁN KIRAJZOLÓDÓ KISTÁJI STRUKTÚRA • (A házassági körök táblázatának és térképének együttes elemzése)
- PÉLDÁK A TÁGABB TÉRHÁLÓ PROBLÉMÁINAK MEGRAGADÁSÁRA
- KALOTASZEG ÉS TÁGABB TERÜLETÉNEK TÖRTÉNETE A KÖZÉPKORBAN
- ETNIKAI FESZÜLTSÉGEK MAGYAROK ÉS ROMÁNOK EGYMÁSRÓL ALKOTOTT KÉPÉBEN, ÉS ENNEK ELŐZMÉNYEI AZ 1940–44 KÖZÖTTI KORSZAK KONFLIKTUSAIBAN
- ZÁRÓ GONDOLATOK
- IRODALOM
- Képek
- A könyvben említett települések nevei magyarul (az 1910-es helységnévtár szerint) és románul
- DOKUMENTUMOK
Kiadó: Akadémiai Kiadó
Online megjelenés éve: 2020
ISBN: 978 963 454 558 3
Több mint tíz éve végzünk társadalom-néprajzi kutatásokat Kalotaszegen. Folytatni kívánt vizsgálataink révén eddig a térség mintegy 70 településéhez fűz bennünket tereptapasztalat. A könyv Kalotaszeg társadalmának kapcsolatrendszeréről szerzett ismereteink legfontosabbnak ítélt témaköreit egységes gondolati rendszerbe foglalva mutatja be.
A házasodási körök vizsgálata alapján elemezzük a kapcsolathálók térbeli szerkezetét, a táji struktúra szerveződését. Kitérünk a vizsgált terület nem paraszti társadalmára, nem református vallási csoportjaira, nem magyar etnikai közösségeire, a „kalotaszegi identitás” meglétére, illetve hiányára, a magyar, illetve román „térvesztés” kérdéseire és a peremterületek problematikájára. Az egyes közösségek közötti kapcsolatokat befolyásoló történeti (középkori és kora-újkori) előzmények bemutatását a Kalotaszegre vonatkozó régészeti, történeti, művészettörténeti és nyelvészeti ismeretek hiánypótló összefoglalásának szántuk. Végül a rendkívül összetett interetnikus kapcsolatok vizsgálataiból a magyar–román viszony feszültségeit elemezzük az 1940–1944-es időszak konfliktusainak tükrében. Ez a korszak hordozza magában a legmélyebb sérelmeket, ennek az időszaknak az eseményei napjainkig meghatározzák az egyes magyar és román közösségek egymáshoz való viszonyát, gazdasági kapcsolatait.
Hivatkozás: https://mersz.hu/balogh-fulemile-tarsadalom-tajszerkezet-identitas-kalotaszegen//
BibTeXEndNoteMendeleyZotero