Balogh Balázs

Gazdák és zsellérek. Gazdálkodási stratégiák Tápon


KÖSZÖNETNYILVÁNÍTÁS

Itt mondok köszönet mindenkinek, aki a kutatás elvégzéséhez és munkám megírásához segítséget nyújtott. Első helyre kívánkoznak idős adatközlőim, barátaim, akik a faluban házat vásárolt néprajzkutatót nem pesti idegenként kezelték, hanem „tápivá” fogadták. Sajnos többen elhunytak már közülük, emléküket őrizze ez a munka is! Lehetetlen megnevezni név szerint adatközlőimet, mert a falu minden lakóját felsorolhatnám. Ki csak egy mondat erejéig az utcán vagy a boltban, ki a nádazás vagy más munkák közti szünetek alatt, más pedig hosszúra nyúlt interjúbeszélgetések vagy éppen hangulatos borozgatás közben. Az esettanulmányokban név szerint is említett egykori gazdákon túl mindenekelőtt Kiss Károlynét – és családját – illeti köszönet, aki vendégszeretetével, segítőkészségével számtalanszor megkönnyítette a „terepen” való beilleszkedést. Hálás vagyok szüleimnek, amiért támogattak a rogyadozó – később össze is dűlő – zsellérház megvételében és elkezdett újraépítésében, mert ennek a háznak a birtoklása „honosított” Tápon. Az 1986-ban 7000 (!) forintért vett zsúptetős házban nemcsak költséges ifjúi romantikát, szeszélyes fellobbanást láttak, hanem valódi elkötelezettséget. E kötetet fiúi tisztelettel és köszönettel ajánlom Nekik.

Gazdák és zsellérek. Gazdálkodási stratégiák Tápon

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 557 6

A könyv egy református többségű kisalföldi falu paraszti gazdálkodásának változásait mutatja be 1920 és 1959 között. Konkrét gazdaságok esetleírásait elemezve igyekszik feltárni, hogy a különböző birtokkategóriába tartozó családi üzemtípusok – gazdasági felszereltségük és munkaerejük teljes vagy hiányos voltából eredően – milyen üzemviteli, fennmaradási, fejlődési stratégiát és az önellátás-árutermelés egyensúlyát kereső piachoz viszonyuló magatartást választottak, illetve milyen kiútkeresésre kényszerültek. Vizsgálja a családszerkezetet, az üzemszervezetet, a munkaerő-struktúrát és ezek összefüggéseit, valamint a parasztgazdaságok üzemvitelét döntően meghatározó tényezőket: a birtokstruktúrát, a birtokmozgást, a gazdaságok tárgyi ellátottságát és gyarapítástörténetét, az igaerőt, az állatállomány mértékét és összetételét, a termékszerkezet kialakítását, a külső jövedelemszerzés lehetőségeit, a piachoz való viszonyulást és a konkrét gazdasági stratégiákat.

Az elemzés rámutat a szűkebben „gazdaságiként” felfogható jelenségekben, struktúrákban és gazdasági magatartásban megmutatkozó egyéb mögöttes szándékokra, mint az értékorientáció, társadalmi rang és presztízs kifejezésének lehetőségei.

Az adatközlők szóbeli visszaemlékezéseit a szerző a legkülönfélébb írásos források segítségével hitelesíti. A helyi példán túlmutatóan, a szűkebb és tágabb régió, valamint az országos adatok egybevetésével próbálja bemutatni a tápi gazdálkodás és paraszti társadalom helyét egy nagyobb összefüggésrendszerben.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balogh-gazdak-es-zsellerek-gazdalkodasi-strategiak-tapon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave