Halász Gábor, Fazekas Ágnes, Lukács Teodóra (szerk.)

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban


Vélekedések és értékek

Az oktatási innovációs folyamatokban meghatározó szerepet játszanak az érintett ágensek vélekedései és értékelkötelezettségei, aminek különösen az innovációk terjedésében, azok újabb ágensek által történő átvételében van rendkívüli súlya. Az innovációkat, létrehozásuk vagy átvételük motivációit tekintve, érdemes két nagyobb csoportba sorolni. Az egyiket nevezhetjük probléma-vezéreltnek: ez arra az esetre utal, amikor a létrehozás vagy átvétel motivációja az, hogy a meglévő megoldások nem alkalmasak valamilyen probléma kezelésére, és az érintett ágensek emiatt próbálkoznak újakkal. A másik csoportot a vélekedés-vezérelt (továbbá érték-vezérelt, ideológia-vezérelt stb.) fogalmakkal írhatjuk le: ez azt jelöli, amikor az érintett ágensekre egy-egy megoldás azért gyakorol vonzó hatást, mert az közel áll a meggyőződésrendszerükhöz. A kettőt természetesen nem mindig lehet élesen elválasztani. Nemcsak a vélekedések vagy értékek befolyásolják azt, hogy egy-egy problémára milyen válaszokat tartunk jónak, hanem – fordítva – a tartós vélekedéseinket és értékeinket is befolyásolják azok a valóságos a problémák, amelyeket meg kell oldanunk. A vélekedések és értékek azonban alapvetően társadalmi konstrukciók, és az ezeknek megfelelően szocializált vagy ezeket „megöröklő” ágensek ezeket akkor is követik, ha azok nem könnyítik, hanem nehezítik azoknak a valós problémáknak a megoldását, amelyekkel a mindennapi gyakorlatuk (így munkavégzésük) során találkoznak.

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 561 3

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban című kötet válogatás az „Innova” kutatási projekt keretei között keletkezett tanulmányokból. A 2016-ban indult projekt célja az oktatási rendszerekben helyi és intézményi szinten keletkező innovációk és innovációs folyamatok feltárása volt. Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának kutatói többféle kérdésre kerestek választ. Milyen tényezők alakítják az oktatási intézmények és ezek munkatársai innovációs viselkedését? Mitől függ, hogy a pedagógusok mindennapos munkavégzésük során kitalálnak-e a munkájuk eredményességét szolgáló újításokat, és mi az, ami ebben segítheti vagy gátolhatja őket? Mi ösztönzi, és mi fékezi az oktatási innovációk terjedését, ezek átadását vagy átvételét, akár szervezeteken belül, akár azok között? Milyen hatással vannak az újítások a munkavégzés eredményességére, és milyen feltételei vannak annak, hogy az innovációk javítani tudják az oktatás eredményességét?

A kutatók több ezer oktatási intézményben gyűjtöttek adatokat, interjúk sokaságát készítették vezetőkkel és munkatársakkal, sok tanórát és foglalkozást figyeltek meg. Adataik alapján az látható, hogy a magyar oktatási rendszer intézményeinek és az ezekben dolgozó munkatársaknak nagy hányada nyitott és képes arra, hogy a mindennapos munkavégzés során új megoldásokat találjon ki és ezeket megossza egymással. A kötetben megjelenő tanulmányok úgy lettek összeválogatva, hogy az olvasó a lehető legtöbb perspektívából ráláthasson az oktatásban zajló innovációk változatos világára. A szerkesztők e könyvet elsősorban leendő és gyakorló oktatás- és innováció-kutatóknak, pedagógusoknak, oktatóknak, intézményvezetőknek és oktatásfejlesztési szakembereknek ajánlják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/az-innovacios-folyamatok-dinamikaja-az-oktatasi-agazatban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave