Halász Gábor, Fazekas Ágnes, Lukács Teodóra (szerk.)

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban


Bottom-up és top-down folyamatok

A fentieken túl a bottom-up és top-down megközelítések komplementer jellegének hangsúlyozását is érdemes külön kiemelni. A helyi/intézményi szinten keletkező innovációk vizsgálata során beleütközünk abba a látszólag paradox helyzetbe, hogy egy-egy megfigyelt, konkrét innováció esetében általában nem tudjuk jól eldönteni, a keletkezésében mekkora szerepet játszottak az adott szervezeten belüli ágensek, és mekkorát a külső stimuláló vagy kényszerítő tényezők. Minden központilag elrendelt változás esetében a helyi megvalósulások rendkívüli változatosságával találkozunk: minden egyes konkrét megvalósulás tartalmaz olyan sajátosságokat, amelyeket a változások kezdeményezői torzulásnak, a szabályok megsértésének, azaz hibának tekinthetnek, de láthatják bennük a kontextushoz való intelligens hozzáigazítást, sőt a sikeres implementáció nélkülözhetetlen feltételét is. Ugyanígy, minden helyi/intézményi szintű innováció esetében a külső hatások sokaságát fedezhetjük fel: ezeket gyakran reformok vagy külső fejlesztési beavatkozások inspirálják, ezek hatása nélkül talán nem is jöttek volna létre.

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 561 3

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban című kötet válogatás az „Innova” kutatási projekt keretei között keletkezett tanulmányokból. A 2016-ban indult projekt célja az oktatási rendszerekben helyi és intézményi szinten keletkező innovációk és innovációs folyamatok feltárása volt. Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának kutatói többféle kérdésre kerestek választ. Milyen tényezők alakítják az oktatási intézmények és ezek munkatársai innovációs viselkedését? Mitől függ, hogy a pedagógusok mindennapos munkavégzésük során kitalálnak-e a munkájuk eredményességét szolgáló újításokat, és mi az, ami ebben segítheti vagy gátolhatja őket? Mi ösztönzi, és mi fékezi az oktatási innovációk terjedését, ezek átadását vagy átvételét, akár szervezeteken belül, akár azok között? Milyen hatással vannak az újítások a munkavégzés eredményességére, és milyen feltételei vannak annak, hogy az innovációk javítani tudják az oktatás eredményességét?

A kutatók több ezer oktatási intézményben gyűjtöttek adatokat, interjúk sokaságát készítették vezetőkkel és munkatársakkal, sok tanórát és foglalkozást figyeltek meg. Adataik alapján az látható, hogy a magyar oktatási rendszer intézményeinek és az ezekben dolgozó munkatársaknak nagy hányada nyitott és képes arra, hogy a mindennapos munkavégzés során új megoldásokat találjon ki és ezeket megossza egymással. A kötetben megjelenő tanulmányok úgy lettek összeválogatva, hogy az olvasó a lehető legtöbb perspektívából ráláthasson az oktatásban zajló innovációk változatos világára. A szerkesztők e könyvet elsősorban leendő és gyakorló oktatás- és innováció-kutatóknak, pedagógusoknak, oktatóknak, intézményvezetőknek és oktatásfejlesztési szakembereknek ajánlják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/az-innovacios-folyamatok-dinamikaja-az-oktatasi-agazatban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave