Halász Gábor, Fazekas Ágnes, Lukács Teodóra (szerk.)

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban


Az empirikus innovációkutatások néhány általános tapasztalata

Az előző részből is láthattuk, és ezt a releváns irodalom is gyakran hangsúlyozza: az innovációk kutatásának egyik legnagyobb kihívása a mérhetőség (Redmond et al., 2015). Az innováció és a kapcsolódó fogalmak definiálása különösen az empirikus kutatások esetében meghatározó fontosságú, hiszen itt operacionalizálni kell a különböző elméleti konstrukciókat, és ezek elemeit mérhető, konkrét változókká kell alakítanunk. Egy, az utóbbi évtizedek szervezeti innovációkkal foglalkozó kutatásait áttekintő tanulmány (Lynch et al., 2010) azt fogalmazta meg, hogy a szervezetek hosszú távú fennmaradását kevésbé az egyes innovációk, hanem inkább a szervezeti szintű innovációs kapacitás, vagy más kifejezéssel, az intézményi szintű innovativitás határozza meg. Ez ugyanannak az éremnek két oldalára utal, jelezve, hogy az innovációval egyszerre kell bemenetként (ilyen maga az innovativitás), folyamatként és kimenetként foglalkoznunk.

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 561 3

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban című kötet válogatás az „Innova” kutatási projekt keretei között keletkezett tanulmányokból. A 2016-ban indult projekt célja az oktatási rendszerekben helyi és intézményi szinten keletkező innovációk és innovációs folyamatok feltárása volt. Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának kutatói többféle kérdésre kerestek választ. Milyen tényezők alakítják az oktatási intézmények és ezek munkatársai innovációs viselkedését? Mitől függ, hogy a pedagógusok mindennapos munkavégzésük során kitalálnak-e a munkájuk eredményességét szolgáló újításokat, és mi az, ami ebben segítheti vagy gátolhatja őket? Mi ösztönzi, és mi fékezi az oktatási innovációk terjedését, ezek átadását vagy átvételét, akár szervezeteken belül, akár azok között? Milyen hatással vannak az újítások a munkavégzés eredményességére, és milyen feltételei vannak annak, hogy az innovációk javítani tudják az oktatás eredményességét?

A kutatók több ezer oktatási intézményben gyűjtöttek adatokat, interjúk sokaságát készítették vezetőkkel és munkatársakkal, sok tanórát és foglalkozást figyeltek meg. Adataik alapján az látható, hogy a magyar oktatási rendszer intézményeinek és az ezekben dolgozó munkatársaknak nagy hányada nyitott és képes arra, hogy a mindennapos munkavégzés során új megoldásokat találjon ki és ezeket megossza egymással. A kötetben megjelenő tanulmányok úgy lettek összeválogatva, hogy az olvasó a lehető legtöbb perspektívából ráláthasson az oktatásban zajló innovációk változatos világára. A szerkesztők e könyvet elsősorban leendő és gyakorló oktatás- és innováció-kutatóknak, pedagógusoknak, oktatóknak, intézményvezetőknek és oktatásfejlesztési szakembereknek ajánlják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/az-innovacios-folyamatok-dinamikaja-az-oktatasi-agazatban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave