Gősi Zsuzsanna, Bukta Zsuzsanna (szerk.)

A sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdései


Üzleti modell választása

A vállalatvezetés az üzletet meghatározó legfőbb elemekről és azok működtetéséről kialakított képet igyekszik egy, minden érintett által értelmezhető összefüggésrendszerben megragadni. Ennek a közös látásmódnak van egy piac felőli megközelítése (piaci, illetve a működési feltételek tisztázása), amely lehetővé teszi annak meghatározását és rögzítését, hogy a cég milyen célok mentén, milyen értékkínálattal milyen bevételt tervez realizálni. A működtetési feltételek számbavételekor önkritikusan szembenéz a szervezeti lehetőségekkel, személyi adottságokkal és kompetenciákkal, és a szükséges költségszinttel, valamint a finanszírozási lehetőségekkel. Ennek a kétirányú megközelítésnek az eredőjeként a vállalat megfogalmazza az üzleti koncepcióját. A fogyasztói igények, a piacméret és növekedési lehetőségei ismeretében pontosan meghatározza az értékajánlatát, valamint hogy ez miben egyedi, különleges, továbbá azt, hogy ez mennyire bővíthető, skálázható. És persze nem utolsó szempont annak végig gondolása, hogy kitől, milyen gyakran, mennyi idő alatt és miként lesz ebből bevétele. Többek között ezen szempontok figyelembevételével kiválasztja az ágazatához is igazodó, egyedi megoldásokat is tartalmazó üzleti modelljét (Vecsenyi–Petheő, 2017).

A sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdései

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 582 8

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete 2010 óta foglalkozik sportszervező szakos hallgatók képzésével, amely a sporttudományi képzések közül az egyik legsokrétűbb, legösszetettebb terület. Jelen van benne a sport társadalmi, gazdasági, jogi, élettani, gyakorlati vetülete, amelyet a diákoknak átadni igazi kihívás, de ugyanakkor nagy kedvvel végzett feladat.

Az intézet oktatói gárdája ennek a kihívásnak mentén folyamatosan bővült és büszkén mondhatjuk, hogy tanáraink ma már nemcsak a teljes tantárgyi palettát tudják lefedni, de tudományos tevékenységük is nagyon sokrétű.

A jelen tanulmánykötet is azt bizonyítja, hogy a sport napjainkban igencsak aktuális területein végzünk kutatásokat. A nemi esélyegyenlőség kérdése a társadalom számos területén aktuális és forró téma, a férfiasnak tartott sport területén pedig kiváltképpen az. A hivatásos sporttal foglalkozó vállalkozások egyre szélesedő köre számtalan sportgazdasági elemzési lehetőséget kínál; a sportvállalkozások üzleti modelljei, valamint a szponzoráció kérdése számos tanulsággal szolgál. A szabadidősport lehetséges finanszírozási módjait elemző tanulmány arra világít rá, hogy a sportnak ez a területe is jelentős teret hódított az utóbbi évtizedekben. Az utánpótlás-neveléssel kapcsolatos tanulmányok pedig egy újsütetű kezdeményezésű akadémia felépítésén keresztül, illetve a hazai utánpótlás-nevelési rendszer átfogó bemutatásán át világítja meg a versenysportnak e kiemelkedően fontos ágát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-bukta-a-sport-tarsadalmi-gazdasagi-es-utanpotlas-nevelesi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave