Gősi Zsuzsanna, Bukta Zsuzsanna (szerk.)

A sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdései


Üzleti modell a hivatásos sportban

Azt gondolnánk, hogy amikor üzletről beszélünk, akkor olyan vállalati vagy szervezeti működés összetevőit és eredményeit vizsgáljuk, mely folyamatok önfenntartó folyamatok, mely működések képesek újratermelni önmagukat. Lehet, hogy különösebben nagy profitot nem hoznak létre, sőt, elképzelhető, hogy egyáltalán nem nyereségesek, de a fenntartható működés a létfilozófiájuk része. A sportvállalkozás tulajdonosa vagy a sportszervezet első számú vezetője azért alkalmaz és fizet hivatásos, tehát egzisztenciáját a sportból biztosító sportolókat, hogy az a produktum, amit létrehoznak, a fogyasztók igényét messzemenőkig kielégítsék, akik így örömmel és elkötelezetten fogyasztják ezeket a szórakoztatóipari produkciókat, s hajlandók mélyen a zsebükbe nyúlva – ráadásul nem is egyszer, hanem visszatérően, rendszeresen – azt finanszírozni. A szabadidősportnak a fogyasztók felé nyújtott, aktív részvételi sportfogyasztást kínáló sportélménnyel szemben a hivatásos sport élményteremtésének passzívabb, szemlélődő, bár érzelmileg igencsak elkötelezhető formáját kínálja a hivatásos sport (Kassay, 2019a; 2019b).

A sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdései

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 582 8

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete 2010 óta foglalkozik sportszervező szakos hallgatók képzésével, amely a sporttudományi képzések közül az egyik legsokrétűbb, legösszetettebb terület. Jelen van benne a sport társadalmi, gazdasági, jogi, élettani, gyakorlati vetülete, amelyet a diákoknak átadni igazi kihívás, de ugyanakkor nagy kedvvel végzett feladat.

Az intézet oktatói gárdája ennek a kihívásnak mentén folyamatosan bővült és büszkén mondhatjuk, hogy tanáraink ma már nemcsak a teljes tantárgyi palettát tudják lefedni, de tudományos tevékenységük is nagyon sokrétű.

A jelen tanulmánykötet is azt bizonyítja, hogy a sport napjainkban igencsak aktuális területein végzünk kutatásokat. A nemi esélyegyenlőség kérdése a társadalom számos területén aktuális és forró téma, a férfiasnak tartott sport területén pedig kiváltképpen az. A hivatásos sporttal foglalkozó vállalkozások egyre szélesedő köre számtalan sportgazdasági elemzési lehetőséget kínál; a sportvállalkozások üzleti modelljei, valamint a szponzoráció kérdése számos tanulsággal szolgál. A szabadidősport lehetséges finanszírozási módjait elemző tanulmány arra világít rá, hogy a sportnak ez a területe is jelentős teret hódított az utóbbi évtizedekben. Az utánpótlás-neveléssel kapcsolatos tanulmányok pedig egy újsütetű kezdeményezésű akadémia felépítésén keresztül, illetve a hazai utánpótlás-nevelési rendszer átfogó bemutatásán át világítja meg a versenysportnak e kiemelkedően fontos ágát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-bukta-a-sport-tarsadalmi-gazdasagi-es-utanpotlas-nevelesi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave