Gősi Zsuzsanna, Bukta Zsuzsanna (szerk.)

A sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdései


A hivatásos (csapat)sport egyedi üzleti vonása

A hivatásos sport üzleti modelljének azonban van egy nagyon komoly sajátossága más ágazatok – beleértve a szabadidősport működését is – üzleti modelljével való összehasonlításban. Itt a nézői élmény csak és kizárólag akkor jön létre, ha két sportoló vagy két csapat egymásnak feszül a győzelem megszerzése érdekében. Minél kiegyensúlyozottabb ez a verseny, minél kiszámíthatatlanabb, annál nagyobb izgalmat és elkötelezett szurkolást eredményez nézői oldalon. Tehát az értékteremtésben egyszerre két szereplő vesz részt, ráadásul egyazon sport alapszolgáltatást néző, az eredményért szurkoló közönségnek. Olyan közönségnek, amely valójában aktuálisan a két versenyzőnek vagy két versengő csapatnak külön-külön szurkolótáborát alkotja. És ez a látszólag homogén, de az összecsapás két szereplőjétől függően minden egyes alkalommal más-más két szurkolótábor vagy közvetlenül (jegybevétel, étel-ital fogyasztás, merchandising) vagy közvetetten (szponzorok, médiabevételek) járul hozzá a saját klubjának a bevételeihez. Megkerülhetetlen szerepe van továbbá a központi bevételeknek, amelyek a helyszíni részvételen kívüli közönség megszólításával a sportág és képviselőinek üzleti pozícióit erősítik a fogyasztásukkal. Az a tény, hogy az értékajánlatot a hivatásos sportban minden esetben két szereplő hozza létre, a verseny értelmezését árnyalja. Minél kiélezettebb a küzdelem a pályán, annál kiszámíthatatlanabb a végeredmény, annál izgalmasabb a néző számára a verseny minden pillanata. Ugyanakkor ahhoz, hogy ez a kiszámíthatatlanság elvárható legyen, az összecsapásban részt vevőknek közel azonos adottságokkal, lehetőségekkel felvértezve kell kilépniük az arénába. Ez az elvárás viszont a pályán kívüli együttműködés igényét kelti életre, azét az üzleti együttműködését, ami nélkül lehetetlen olyan feltételrendszert kialakítani és működtetni, ami az egyéni üzleti motivációk fenntartása mellett képes az időnként hatalmas különbségeket kiegyenlíteni (Kassay, 2019b).

A sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdései

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 582 8

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete 2010 óta foglalkozik sportszervező szakos hallgatók képzésével, amely a sporttudományi képzések közül az egyik legsokrétűbb, legösszetettebb terület. Jelen van benne a sport társadalmi, gazdasági, jogi, élettani, gyakorlati vetülete, amelyet a diákoknak átadni igazi kihívás, de ugyanakkor nagy kedvvel végzett feladat.

Az intézet oktatói gárdája ennek a kihívásnak mentén folyamatosan bővült és büszkén mondhatjuk, hogy tanáraink ma már nemcsak a teljes tantárgyi palettát tudják lefedni, de tudományos tevékenységük is nagyon sokrétű.

A jelen tanulmánykötet is azt bizonyítja, hogy a sport napjainkban igencsak aktuális területein végzünk kutatásokat. A nemi esélyegyenlőség kérdése a társadalom számos területén aktuális és forró téma, a férfiasnak tartott sport területén pedig kiváltképpen az. A hivatásos sporttal foglalkozó vállalkozások egyre szélesedő köre számtalan sportgazdasági elemzési lehetőséget kínál; a sportvállalkozások üzleti modelljei, valamint a szponzoráció kérdése számos tanulsággal szolgál. A szabadidősport lehetséges finanszírozási módjait elemző tanulmány arra világít rá, hogy a sportnak ez a területe is jelentős teret hódított az utóbbi évtizedekben. Az utánpótlás-neveléssel kapcsolatos tanulmányok pedig egy újsütetű kezdeményezésű akadémia felépítésén keresztül, illetve a hazai utánpótlás-nevelési rendszer átfogó bemutatásán át világítja meg a versenysportnak e kiemelkedően fontos ágát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-bukta-a-sport-tarsadalmi-gazdasagi-es-utanpotlas-nevelesi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave