Gősi Zsuzsanna, Bukta Zsuzsanna (szerk.)

A sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdései


Magyarországi hivatásossport-finanszírozás

A magyarországi hivatásos sport, lett légyen az egyéni vagy csapatsport, finanszírozási adottságai a sport stratégiai ágazattá minősítése következtében alapjaiban változtak meg. Közvetlen és közvetett állami források állnak rendelkezésre a sportágak számára sportági fejlesztésre, programok indítására és működtetésére, kiemelt hazai, nemzetközi és világesemények megrendezésére, a létesítmények felújítására vagy egyenesen újak építésére (Gősi–Bukta, 2019). Az egyéni és látványcsapatsportok finanszírozásának közvetlen és közvetett költségvetési forrásokból történő biztosítása eltérő formában történik. Az egyéni sportágak a Kiemelt Sportágfejlesztési Program keretében a megfogalmazott elképzeléseik megvalósítására előre kalkulálható összegekre támaszkodhatnak és támaszkodhattak. A sportágfejlesztési támogatásokat gálánsan kiegészítették a nemzetközi sportesemények rendezéséhez biztosított anyagiak, továbbá a létesítményfejlesztési projektek is. A korábbiakhoz képest nagyságrendekkel nagyobb források rendelkezésre állása jelentős gazdasági erősödést, mozgástér-növekedést eredményezett (Gősi, 2017). A látványcsapatsportágak esetében az utánpótlás és a létesítmény helyzete javítására 2011-ben elindított TAO-finanszírozás biztosítja azokat a közvetett állami forrásokat, amelyek lehetővé tették a konszolidációt, illetve a napi kiszámítható működést (Gősi, 2019b). Ugyanakkor az éves periódusokban és elsősorban a költségek összeírását elváró tervezési rendszere – bárminemű fogyasztói elvárás beiktatása, elvárt üzleti teljesítményhez kötött kifizetés, hosszabb távra építkező elképzelés elvárása nélkül. A pénzforrások megszerzésére és számlákkal igazolható elköltésére, és nem az építkezésre és ennek alapján idővel a saját lábra állásra került a hangsúly. Az üzleti motivációk, a fogyasztót kiszolgáló értékkínálat végiggondolása, illetve a kettős értékteremtést megalapozó sportszervezeti működés kevés kivételtől eltekintve nem alakult ki.

A sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdései

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 582 8

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete 2010 óta foglalkozik sportszervező szakos hallgatók képzésével, amely a sporttudományi képzések közül az egyik legsokrétűbb, legösszetettebb terület. Jelen van benne a sport társadalmi, gazdasági, jogi, élettani, gyakorlati vetülete, amelyet a diákoknak átadni igazi kihívás, de ugyanakkor nagy kedvvel végzett feladat.

Az intézet oktatói gárdája ennek a kihívásnak mentén folyamatosan bővült és büszkén mondhatjuk, hogy tanáraink ma már nemcsak a teljes tantárgyi palettát tudják lefedni, de tudományos tevékenységük is nagyon sokrétű.

A jelen tanulmánykötet is azt bizonyítja, hogy a sport napjainkban igencsak aktuális területein végzünk kutatásokat. A nemi esélyegyenlőség kérdése a társadalom számos területén aktuális és forró téma, a férfiasnak tartott sport területén pedig kiváltképpen az. A hivatásos sporttal foglalkozó vállalkozások egyre szélesedő köre számtalan sportgazdasági elemzési lehetőséget kínál; a sportvállalkozások üzleti modelljei, valamint a szponzoráció kérdése számos tanulsággal szolgál. A szabadidősport lehetséges finanszírozási módjait elemző tanulmány arra világít rá, hogy a sportnak ez a területe is jelentős teret hódított az utóbbi évtizedekben. Az utánpótlás-neveléssel kapcsolatos tanulmányok pedig egy újsütetű kezdeményezésű akadémia felépítésén keresztül, illetve a hazai utánpótlás-nevelési rendszer átfogó bemutatásán át világítja meg a versenysportnak e kiemelkedően fontos ágát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-bukta-a-sport-tarsadalmi-gazdasagi-es-utanpotlas-nevelesi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave