Gősi Zsuzsanna, Bukta Zsuzsanna (szerk.)

A sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdései


Bevezetés

A magyar sportfinanszírozási rendszer az elmúlt időszakban megváltozott, melynek egyik jele a sportot támogató közeg kialakulása (Bukta–Gősi, 2019; Sárközy, 2015). Az adótörvények módosítása szintén javította a szektor finanszírozási helyzetét, valamint nagy összegű állami források kerültek a sportszektorba. A fent említett változásoknak köszönhetően a sport civil szervezeteinek, és ezzel párhuzamosan a sport vállalkozási szférájának bevételei többszörösére emelkedtek, de ez nem csak hazánkban jellemző (Gősi, 2019; Gősi–Nagy, 2018; Késenne, 2012). Nagyon fontos, hogy ezeket a bevételeket a csapatok, szövetségek hosszú távon használják fel és egy hosszú távú tervben gondolkodjanak. A tehetségek felhalmozása egy csapatban nem jelent egyből bajnoki címet, de a talent mennyiség kapcsolatban áll a sportteljesítménnyel (Csátaljay et al., 2009; Csátaljay et al., 2012; Ráthonyi-Odor–Borbély, 2017). A sportszektorban bekövetkezett foglalkoztatottilétszám-növekedés segítheti ezt a folyamatot (Gősi, 2017). A fentiekkel egyetértve a hivatásos sportban fontos az eredményesség, hogy a csapat képes legyen az üzleti alapú működésre, miszerint képes önálló bevételekre szert tenni a profi sport öt piacából (András, 2003a,b).

A sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdései

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 582 8

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete 2010 óta foglalkozik sportszervező szakos hallgatók képzésével, amely a sporttudományi képzések közül az egyik legsokrétűbb, legösszetettebb terület. Jelen van benne a sport társadalmi, gazdasági, jogi, élettani, gyakorlati vetülete, amelyet a diákoknak átadni igazi kihívás, de ugyanakkor nagy kedvvel végzett feladat.

Az intézet oktatói gárdája ennek a kihívásnak mentén folyamatosan bővült és büszkén mondhatjuk, hogy tanáraink ma már nemcsak a teljes tantárgyi palettát tudják lefedni, de tudományos tevékenységük is nagyon sokrétű.

A jelen tanulmánykötet is azt bizonyítja, hogy a sport napjainkban igencsak aktuális területein végzünk kutatásokat. A nemi esélyegyenlőség kérdése a társadalom számos területén aktuális és forró téma, a férfiasnak tartott sport területén pedig kiváltképpen az. A hivatásos sporttal foglalkozó vállalkozások egyre szélesedő köre számtalan sportgazdasági elemzési lehetőséget kínál; a sportvállalkozások üzleti modelljei, valamint a szponzoráció kérdése számos tanulsággal szolgál. A szabadidősport lehetséges finanszírozási módjait elemző tanulmány arra világít rá, hogy a sportnak ez a területe is jelentős teret hódított az utóbbi évtizedekben. Az utánpótlás-neveléssel kapcsolatos tanulmányok pedig egy újsütetű kezdeményezésű akadémia felépítésén keresztül, illetve a hazai utánpótlás-nevelési rendszer átfogó bemutatásán át világítja meg a versenysportnak e kiemelkedően fontos ágát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-bukta-a-sport-tarsadalmi-gazdasagi-es-utanpotlas-nevelesi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave