Gősi Zsuzsanna, Bukta Zsuzsanna (szerk.)

A sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdései


Akadémiák Magyarországon

A magyarországi sportszférában hagyományosan jelentős figyelem fordul az utánpótlás-nevelés felé. Az egyesületek többsége ma is utánpótlásnevelési feladatot lát el. A sportiskolai rendszer különböző szervezeti formákban régóta segíti az iskolások különböző sporttevékenységeit. A fiatalokat ráadásul számos támogatási forma segíti, hogy meg tudják valósítani a sport és tanulás egyensúlyát, többek közt a Héraklész és Sport XXI. programok (Bukta, 2005; Lehmann, 2011; Bukta, 2013; Gősi, 2018). Az akadémiai rendszer a sportágak közül először a labdarúgásban kezdett kiépülni. Az indulási év 2001 volt. Ekkor került megalapításra az első labdarugó akadémia Agárdon (Rábai, 2018). Magyarországon a labdarúgásban az akadémiák két típusa terjedt el. Az egyik, ahol az oktatási rendszerből kiemelik az akadémiát, és helyben tanítanak speciális ismereteket is. A másik gazdaságilag kedvezőbb és a helyi adottságokhoz jobban alkalmazkodik: ekkor a közoktatási rendszerben lévő intézményt speciális pedagógiai program alapján alakítják át, és a testnevelésórákon elsősorban labdarúgó oktatás folyik, délután ugyanez a klubban történik (Stréber, 2012). A sportakadémiák jogszabályi környezete hazánkban késve került szabályozásra. A szervezeti formák egyike az alapítványi akadémia. Ezek között van olyan, amelyet magánszemély alapított, és olyan is, amelyet jogi személy, akár egy vállalat. Az akadémiák egy másik típusa nem alapítványi, hanem gazdálkodó szervezeti formában működik. Az alapítók között megtalálhatók magánszemélyek, egyesületek és szövetségek egyaránt (Fenyő–Rábai, 2016).

A sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdései

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 582 8

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete 2010 óta foglalkozik sportszervező szakos hallgatók képzésével, amely a sporttudományi képzések közül az egyik legsokrétűbb, legösszetettebb terület. Jelen van benne a sport társadalmi, gazdasági, jogi, élettani, gyakorlati vetülete, amelyet a diákoknak átadni igazi kihívás, de ugyanakkor nagy kedvvel végzett feladat.

Az intézet oktatói gárdája ennek a kihívásnak mentén folyamatosan bővült és büszkén mondhatjuk, hogy tanáraink ma már nemcsak a teljes tantárgyi palettát tudják lefedni, de tudományos tevékenységük is nagyon sokrétű.

A jelen tanulmánykötet is azt bizonyítja, hogy a sport napjainkban igencsak aktuális területein végzünk kutatásokat. A nemi esélyegyenlőség kérdése a társadalom számos területén aktuális és forró téma, a férfiasnak tartott sport területén pedig kiváltképpen az. A hivatásos sporttal foglalkozó vállalkozások egyre szélesedő köre számtalan sportgazdasági elemzési lehetőséget kínál; a sportvállalkozások üzleti modelljei, valamint a szponzoráció kérdése számos tanulsággal szolgál. A szabadidősport lehetséges finanszírozási módjait elemző tanulmány arra világít rá, hogy a sportnak ez a területe is jelentős teret hódított az utóbbi évtizedekben. Az utánpótlás-neveléssel kapcsolatos tanulmányok pedig egy újsütetű kezdeményezésű akadémia felépítésén keresztül, illetve a hazai utánpótlás-nevelési rendszer átfogó bemutatásán át világítja meg a versenysportnak e kiemelkedően fontos ágát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-bukta-a-sport-tarsadalmi-gazdasagi-es-utanpotlas-nevelesi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave