Gősi Zsuzsanna, Bukta Zsuzsanna (szerk.)

A sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdései


Bevezetés

A magyar sport 2010-es évektől kezdődően a finanszírozási szempontból teljesen megújításon esett túl. A központi kormányzat közvetett és közvetlen támogatások segítségével próbálja meg segíteni a szektor fejlődését (Gősi–Nagy, 2018; Gősi 2017a). Az üzleti alapú működésnek a rendszerváltás után nem sikerült teret nyerni a széférában. A látványcsapatsportágak esetében is háttérbe szorulnak a klasszikus szponzorációs források, vagy a nézőktől származó bevételek (Kassay, 2018; Kassay, 2017; Bácsné Bába, 2017). Az önkormányzatok is csak kis mértékben képesek támogatni a sportszektor működését (Gyömörei, 2012; Bukta, 2018). A Társasági Adórendszeren keresztül történő támogatásnak és a Központi Sportágfejlesztési Programnak is fontos célja az utánpótlás nevelés fejlesztés. Ehhez megnövekedett finanszírozási forrásokat is rendelt (Gősi, 2017b; Balogh, 2017). Az akadémia rendszer kezdetben a labdarúgásban, később további sportágakban is teret hódított (Rábai, 2018; Rábai–Fenyő, 2016; Lukács et al., 2019). Mindeközben megmaradtak a már hagyományosnak tekinthető utánpótlás nevelési rendszerek, mint a Héraklész program, és a sportiskolai rendszer (Gősi, 2018). Az utánpótlásneveléssel foglalkozó szakemberek feladata egyre inkább bővül, és meg kell küzdeniük a mindennapokban a megnövekedett internethasználattal a fiatalok körében (Tóth et al., 2019). A sportiskolai rendszer támogatási rendszere ezalatt az időszak előtt keveset változott. A szerveztrendszeren belül is csak kisebb módosítások volt.

A sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdései

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 582 8

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete 2010 óta foglalkozik sportszervező szakos hallgatók képzésével, amely a sporttudományi képzések közül az egyik legsokrétűbb, legösszetettebb terület. Jelen van benne a sport társadalmi, gazdasági, jogi, élettani, gyakorlati vetülete, amelyet a diákoknak átadni igazi kihívás, de ugyanakkor nagy kedvvel végzett feladat.

Az intézet oktatói gárdája ennek a kihívásnak mentén folyamatosan bővült és büszkén mondhatjuk, hogy tanáraink ma már nemcsak a teljes tantárgyi palettát tudják lefedni, de tudományos tevékenységük is nagyon sokrétű.

A jelen tanulmánykötet is azt bizonyítja, hogy a sport napjainkban igencsak aktuális területein végzünk kutatásokat. A nemi esélyegyenlőség kérdése a társadalom számos területén aktuális és forró téma, a férfiasnak tartott sport területén pedig kiváltképpen az. A hivatásos sporttal foglalkozó vállalkozások egyre szélesedő köre számtalan sportgazdasági elemzési lehetőséget kínál; a sportvállalkozások üzleti modelljei, valamint a szponzoráció kérdése számos tanulsággal szolgál. A szabadidősport lehetséges finanszírozási módjait elemző tanulmány arra világít rá, hogy a sportnak ez a területe is jelentős teret hódított az utóbbi évtizedekben. Az utánpótlás-neveléssel kapcsolatos tanulmányok pedig egy újsütetű kezdeményezésű akadémia felépítésén keresztül, illetve a hazai utánpótlás-nevelési rendszer átfogó bemutatásán át világítja meg a versenysportnak e kiemelkedően fontos ágát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-bukta-a-sport-tarsadalmi-gazdasagi-es-utanpotlas-nevelesi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave