Gősi Zsuzsanna, Bukta Zsuzsanna (szerk.)

A sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdései


6.1. Stratégiai és operatív jellegű következtetéseink:

  • A sportiskolai program már rendszerszerűen működő utánpótlás-nevelési képződmény. Ahhoz viszont, hogy még jelentősebb szerepet töltsön be az egységes és átfogó utánpótlás-nevelés rendszerében, komoly szakmai menedzselés és financiális invesztíció szükséges az elkövetkezendő időszakban.
  • Az emelt szintű testnevelési programok szerint dolgozó iskolák működési színvonala nagyon eltérő. Az emelt szintű oktatás jelenlegi formájában nem teszi lehetővé, hogy komolyabban lehessen rájuk építeni az utánpótlás-nevelésben (Horváth, 2002; Lehmann, 2009b).
  • A nem sportiskolai kerettanterv szerint oktatott élsportolói osztályok működtetése jogilag szabálytalan, és tartalmi szempontból is sok kívánnivalót hagy maga után.
  • A köznevelési típusú sportiskolai kerettanterv kidolgozása és akkreditálása nagy előrelépést jelentett a sportiskolai rendszer szempontjából. A programot a 2007–2008. tanévben indítottuk felmenő rendszerben az 1., az 5. és a 9. évfolyamon. Mára már teljesen kiépült a rendszer a köznevelés teljes vertikumán.
  • A köznevelési típusú sportiskolai módszertani központok körét – újabb pályázat kiírásával – bővíteni szükséges, mivel a területi lefedettségben vannak még hiányok (pl. Sopron és néhány nagyobb város), illetve több megyében egyelőre nem biztosított a köznevelés teljes vertikumán (12 évfolyam) történő végighaladás.
  • A hátrányos helyzetű sportoló gyerekek és fiatalok kiugrási és kiugratási lehetősége – egyelőre – véletlenszerű. Az utánpótlás-nevelés rendszerében, de a sportiskolai rendszerben sincs olyan program, ami tudatosan felvállalná ezt az ügyet. Ezt sürgősen pótolni kellene megfelelő szakmai szervezetek bevonásával.
  • Az utánpótlás-nevelés szempontjából és a sportiskolai rendszert is vizsgálva megállapítható, hogy nem rendelkezünk a fogyatékos sportolókra vonatkozó utánpótlás-nevelési szakmai programokkal.
  • A Csanádi Árpád Általános Iskola, Sportiskola és Középiskola, továbbá a Központi Sport- és Ifjúsági Sportegyesület (KSI SE) ügye nem megnyugtató az utánpótlás-nevelés, így a sportiskolai rendszer szempontjából sem. Mind financiális, mind szakmai szerepüket tekintve létbizonytalanság veszi őket körül. A fenntartásuk szükségességének megkérdőjelezése is felmerült az elmúlt években. A fenti helyzetet mind emberileg, mind szakmailag nyomasztónak, és az utánpótlás-nevelés szempontjából kifejezetten károsnak tartjuk.
  • A köznevelési típusú sportiskolákban kb. 20 ezer, az egyesületi jellegű sportiskolák formációiban – a teljes kiépülés esetén – további kb. 30 ezer sportoló gyermek és fiatal jár, illetve járna. Ez már elég jelentős szám ahhoz, hogy stratégiai kérdésként kezelje a sportkormányzat az utánpótlás-nevelés szempontjából.

A sport társadalmi, gazdasági és utánpótlás-nevelési kérdései

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 582 8

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete 2010 óta foglalkozik sportszervező szakos hallgatók képzésével, amely a sporttudományi képzések közül az egyik legsokrétűbb, legösszetettebb terület. Jelen van benne a sport társadalmi, gazdasági, jogi, élettani, gyakorlati vetülete, amelyet a diákoknak átadni igazi kihívás, de ugyanakkor nagy kedvvel végzett feladat.

Az intézet oktatói gárdája ennek a kihívásnak mentén folyamatosan bővült és büszkén mondhatjuk, hogy tanáraink ma már nemcsak a teljes tantárgyi palettát tudják lefedni, de tudományos tevékenységük is nagyon sokrétű.

A jelen tanulmánykötet is azt bizonyítja, hogy a sport napjainkban igencsak aktuális területein végzünk kutatásokat. A nemi esélyegyenlőség kérdése a társadalom számos területén aktuális és forró téma, a férfiasnak tartott sport területén pedig kiváltképpen az. A hivatásos sporttal foglalkozó vállalkozások egyre szélesedő köre számtalan sportgazdasági elemzési lehetőséget kínál; a sportvállalkozások üzleti modelljei, valamint a szponzoráció kérdése számos tanulsággal szolgál. A szabadidősport lehetséges finanszírozási módjait elemző tanulmány arra világít rá, hogy a sportnak ez a területe is jelentős teret hódított az utóbbi évtizedekben. Az utánpótlás-neveléssel kapcsolatos tanulmányok pedig egy újsütetű kezdeményezésű akadémia felépítésén keresztül, illetve a hazai utánpótlás-nevelési rendszer átfogó bemutatásán át világítja meg a versenysportnak e kiemelkedően fontos ágát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-bukta-a-sport-tarsadalmi-gazdasagi-es-utanpotlas-nevelesi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave