Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Feltételezések és állítások

Az új infokommunikációs eszközök, felhasználói alkalmazások és digitális platformok megjelenése már az 1990-es évektől kíváncsivá tette a tanárokat, hogyan lehetne használni ezeket az oktatásban. Így számos jó gyakorlat született. Ezért a történeti és funkcionális előzményekre, oktatáselméletekre és kognitív tényezőkre fókuszáló kutatásnak meg kell előznie minden új eszköz, alkalmazás vagy platform kipróbálását az oktatási gyakorlatban. A technikai fejlődés következményeként fellépő gyors elavulás azt várja el a kutatóktól, hogy ne konkrétan megnevezett alkalmazások oktatási használatát tartsák szem előtt, hanem ezek karakterisztikák alapján csoportosított típusait. Éppen ezért munkánkban tudatosan kerüljük konkrét alkalmazások megnevezését, még inkább részletes bemutatását.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave