Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Valós idejű videokonferencia-rendszer

A széles sávú internetkapcsolat megjelenésével, illetve a webkamerák elterjedésével lehetővé vált a megfelelő élményszerűséget biztosító, valós idejű videokonferenciák lebonyolítása. A módszer először a felsőoktatásban terjedt el, innen szivárgott át a közoktatásba. A 2000-es évektől a tanulók közötti kollaboráció eszközévé vált a videokonferencia, amely nem önálló módszertan, hanem a kommunikációt és az interakciót biztosító csatorna. Szemben az aszinkron platformokkal, bizonyos fokig képes társasági élményt nyújtani a tanítási és tanulási folyamatban résztvevők számára.1 A rendszer biztosítja a prezentálás lehetőségét, azonban minden más csatornánál jobban behatol a személyes térbe. Otthoni munka vagy tanulás esetében betekintést enged a tanár vagy a tanuló otthoni környezetébe, intim szférájába. A valós idejű videokonferencia-rendszer környezetében a legnehezebb kivitelezni a nagyobb csoportok tagjainak jelenlétét, miközben a technológia képes felülírni az oktatás céljait.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave