Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Együttélés a hibákkal

Látszólag nehezen illeszthető a pozitív jelenségek sorába az együttélés a hibákkal. Állításunk szerint a digitális pedagógia környezetében a tanulók kevésbé félnek hibázni. Jobban átlátják a tanítási és tanulási folyamatban szerephez jutó infokommunikációs rendszereket, ezért motiválhatók, hogy fejlesztők legyenek, és maguk javítsák ki a hibáikat, saját tévedéseikből pedig tanuljanak. Az infokommunikációs környezetben gyakran megjelenő hibák és ezek kiküszöbölése már a tanulási folyamat része. Az 1980-as évektől kiépült hardver- és szoftverkörnyezet, a kijelzőinterfész és az adatbázisok, a jelenben pedig az okostelefonos applikációk a gyors fejlesztések következtében hibás működést is generálnak, amelytől azonban a rendszerek és a hálózatok nem omlanak össze. Az alkalmazások és formátumok közti inkompatibilitások, a kihelyezett memória törlése a mindennapi kommunikációs folyamatok és médiafogyasztás velejárói. A szabadon írható platformok, közösségi oldalak, fórumok, blogok és wikik környezetében magabiztosan mozogva a tanulók prosumerként már a tananyag fejlesztésében is részt vehetnek, ami tovább erősítheti az ismeretek bevésődését.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave