Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Kilengések

Nem fogtunk volna a digitális pedagógia kérdéskörének kutatásába, ha nem gondolnánk, hogy az infokommunikációs eszközök, alkalmazások és digitális platformok tudatos használata egy új szemléletmód és gondolkodásforma révén nem tehetné hatékonyabbá a tanítás és tanulás folyamatát. Munkánk ezt az állítást kívánja alátámasztani – az előnyöket munkánk különböző pontjain kifejtjük. Figyelembe kell vennünk azonban a kritikákat is. Az infokommunikációs technológia emberi természetre gyakorolt hatásával sok szerző foglalkozott, és mint látni fogjuk, nincs egységes álláspont a tekintetben, hogy a változások egyértelműen pozitív vagy negatív előjelűek lesznek. Az optimista olvasatok közé tartozik Pléh Csabáé, aki rámutat a biológiai optimizmus álláspontjára, miszerint „kétségtelen, hogy […] ezek a változások úgy illeszkednek az ember meglévő neurobiológiai, evolvált rendszerébe, ahogyan például az írás is beilleszkedett. Hasonló módon, ahogy az írásrendszerek […] újraverbuválják a finom vizuális feldolgozás rendszereit, az eredendő biológiai keretek ismét uralkodni fognak, és megjelennek az új tudáshordozóknál is.”1

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave