Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


A távoli orákulumoktól a házi számítógépekig

A jelenből szemlélve furcsán hathat, hogy a számítógép ideája hosszú ideig nem kapcsolódott össze nemhogy a tanítás és tanulás folyamatával, de a kommunikációs folyamatokban sem vett részt. Magányos gépek, számolási célfeladatokra szakosodott eszközök sora születetett, mígnem az 1960-as években felmerült az igény, hogy hálózatba kössék őket. Állításunk szerint ez a látszólag egyszerű technikai fejlesztés lett a későbbiekben a paradigmaváltás egyik sarokköve. A hálózatba kötött számítógépek idővel nemcsak számítási teljesítményüket osztották meg, de tartalmaikat is, így az emberek kíváncsisága újabb és újabb felfedezésre váró, online elérhető információk – ismeretek – felé fordulhatott. Ennek következményeként jelent meg először a nem formális, később a formális tanulás mozzanata a hálózaton.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave