Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Az interaktív, oktatási célokat is szolgáló számítógépek megjelenése

A digitális pedagógiához vezető út két fontos állomása volt az interaktív számítógépes rendszerek 1968-as bemutatása, illetve az ARPANET 1969-es megjelenése. Mindkét esemény a felhasználók interakcióját igényelte, erősítve ezzel a döntések szabadságát, biztosítva a flow speciális formájának számító, kezdetleges szintű beleélés élményét, gazdagítva ezzel az irányítás látszatát és végső soron növelve a számítógép előtt és a hálózaton eltöltött időt. A Csíkszentmihályi Mihály által a tudományos diskurzusban bevezetett flow akkor jelenik meg, amikor „annyira feloldódunk egy tevékenységben, hogy minden más eltörpül mellette, az élmény maga lesz olyan élvezetes, hogy a tevékenységet bármi áron folytatni akarjuk, pusztán magáért”.1 Az interakció és a felhasználói élményből fakadó beleélés hozzájárult ahhoz, hogy egyre több egyén akarjon kapcsolatba kerülni a computerekkel, később pedig tanulásra használja őket.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave