Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


A módszertanok bemutatásának szelekciójáról

Ez a fejezet bemutatja azokat az innovatív, az online kommunikációs csatornákra és digitális platformokra alapozó módszereket, amelyek nem csupán elérték a produktivitás fennsíkját, de meg is honosodtak mind a nemzetközi, mind a magyar oktatási gyakorlatban. Fontos jelezni, hogy a digitális pedagógia ernyője alatt számtalan, egymással nem minden esetben korreláló megközelítés húzódik meg. Egyes módszerek könnyen beépíthetők a közoktatásba is. Így például a gamifikáció az osztálytermi számonkérés játékosított formája lehet, a digital storytelling pedig a csoportos munka vagy a projektfeladatok interaktív online környezetbe történő áthelyezése. Az e-learning alkalmazásának már határokat szab a kerettanterv, amely világosan kijelöli a tanár vagy a tananyag szerepét a tanítási folyamatban, és kevésbé rugalmasan kezeli a tanár megváltozott szerepeit.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave