Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Beniger forradalma

„A mai ember élete folyamán annyi változást ér meg, amennyit az ókori Mezopotámiában csak száz egymást váltó generáció tapasztalhatott.”1 A jelenben zajló információs forradalmat, pontosabban a túláradó információs zuhatagot és annak a korábbi korszakokhoz viszonyított mértékét Besenyei Lajos a következőképpen írja le: „a gyors változásokhoz kapcsolódó sajátos tendencia a lineáris jellemzőkkel bíró szakaszok fokozatos lerövidülése és a minőségi (forradalmi) változásokat jelentő új, exponenciális fejlődési pályák kialakulása.”2 Az első emberi civilizációkban száz generációváltásnak kellett megtörténnie, amíg a változások érzékelhetővé váltak. A jelenre azonban ezek már egy generáció alatt lezajlanak. Ezt mutatja, hogy míg az európai civilizáció történetében több évszázadot felölelő korszakokról beszélhetünk (ókor, középkor, újkor), és nem azonosítunk bennük szignifikáns generációkat, addig az információs társadalomban a pedagógiai kutatók már külön tárgyalják az X, Y, Z és Alfa generációkat. Kérdés azonban, hogy ez a felosztás mennyire állja meg a helyét.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave