Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Borges könyvtára

Fontos kérdés, hogy az internet megjelenése milyen változásokat hozott a tudáshoz való hozzáférés módjában. A digitális memória rendszerének folyamatos bővülése a tartalomkínálattal kapcsolatos kérdések megjelenéséhez vezetett. Ha ennek az állapotnak a metaforáit keressük, akkor a legismertebbel, a bábeli könyvtárral kell kezdenünk. Jorge Luis Borges 1941-ben megjelent La biblioteca de Babel című novellájában egy olyan könyvtárról ír, amelynek minden könyve azonos terjedelmű, nagyságú és kötésű. Borges szerint „az univerzumot (amelyet mások Könyvtárnak neveznek) meghatározatlan és talán végtelen számú, hatszög alakú galéria alkotja. […] A hatalmas könyvtárban nincs két azonos könyv. […] A könyvtár teljes, és polcain a húsz-egynéhány ortográfiai jel valamennyi – bár nagyszámú, de mégsem végtelen – lehetséges kombinációja előfordul, vagyis mindaz, ami kifejezhető (és valamennyi nyelven megvan). […] A Könyvtár határtalan és periodikus. Ha egy örökké élő utazó bármelyik irányban átutazna rajta, évszázadok múltán meggyőződhetne róla, hogy egyazon kötetek ismétlődnek egyazon rendetlenségben, amely így, ismétlődve renddé, a Renddé válik.”1

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave