Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


Bevezetés

Az elmúlt évtizedekben Európa-szerte megfigyelhetővé vált az átlagos élettartam megnövekedése, aminek egyik fontos következményeként jelentős mértékben megnőtt az időskorúak száma (Kotzeva, 2018). Valószínűsíthető, hogy hazánkban 2060-ra a lakosság közel egyharmada 65 év feletti felnőttből fog állni (Monostori, 2015). Ezekre a társadalmi változásokra reflektálva terjedtek el olyan jellegű oktatáspolitikai törekvések, amelyek többek között az aktív időskor támogatásának fontosságát hangsúlyozták (Escuder–Esteller-Curto, 2013). Ennek köszönhetően egyre inkább tapasztalhatóvá vált az időskorúak különböző edukációs képzéseken való részvételének növekvő tendenciája (Berndt, 2003). Az idősödő populáció számára kialakított oktatási programok közé tartozik a nemzetközileg is elterjedt Harmadik Kor Egyetemeinek mozgalma, amely elsősorban az időskorú állampolgárok nonformális keretek között zajló minőségi tanulási folyamatát kívánja propagálni (Gil–Siguencia–Nowacka, 2013).

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave