Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


A Harmadik Kor Egyeteme mozgalom – nemzetközi kitekintés

Az első Harmadik Kor Egyeteme 1973-ban a Toulouse-i Egyetemen indult UTA (Université Tous Ages; „Minden Korosztály Egyeteme”) néven; ezt aztán újabbak követték országszerte. A francia kezdetek után hamarosan, a korai nyolcvanas években megkezdődött az elterjedése az Egyesült Királyságban, immár új néven: a Harmadik Kor Egyeteme (University of Third Age; U3A). A brit modellt önsegítő modellként jellemzik, mivel a franciával ellentétben elsősorban nem felsőoktatási intézményekhez kapcsolódnak a U3A-k, hanem nyugdíjas önkéntesek költséghatékony megoldásaival alakulnak, működnek és tartják fenn magukat (Swindell, 2012). Az angol U3A-kat egy 1983-ban erre a célra alapított jótékonysági szervezet, a Third Age Trust fogja össze, élén a Nemzeti Végrehajtó Bizottsággal, amelynek tagjai az Egyesült Királyság régióinak képviselői (és az elnökség), és van saját logójuk is (Vellas et al., 2017).1 Jelenleg a szervezetnek 400 000 tagja van, akik ezer U3A-hoz tartoznak országszerte. A brit szervezetek 2020 június 3-án az első nemzeti U3A-nap megrendezésére készültek.

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave