Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


Leymann munkakörnyezet-modellje

A kilencvenes években Heinz Leymann pszichológus fogalmazta meg a mobbing keletkezésének okait és a mobbing folyamatát (Leymann, 1990b; Leymann, 1993; Leymann, 1996). Állításait elsősorban saját vizsgálataira, megfigyeléseire alapozta. Leymann azt állítja, hogy a mobbingot elsősorban a környezeti tényezőkkel tudjuk magyarázni, nem pedig az áldozat személyiségével. Magyarázatában nem is törekszik az áldozat személyiségében rejlő okokat kutatni, mert el akarja kerülni az „áldozathibáztatás” csapdáját. A munkakörnyezeti modellben azt állítja, hogy a mobbingot négy tényező összjátéka váltja ki: 1. a munkatervezés, szervezés hiányosságai; 2. a vezetői viselkedés hiányosságai; 3. az áldozat társas, társadalmi helyzete, amely mintegy hajlamosítja az áldozat szerepére; és 4. az alacsony munkahelyi morál (Leymann, 1993). A mobbing szakaszai ebben a modellben a következők (Leymann, 1993):

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave