Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


A VUCA világ kiszámíthatatlansága

A VUCA mozaikszó a katonai terminológiából származik, amelyet az amerikai katonai felső vezetői iskola professzorai alkottak meg a kilencvenes években arra az esetre, amikor egy harci helyzet bizonytalan. Az üzleti élet a 2008–2009-es globális pénzügyi válságot követően kezdte használni a VUCA kifejezést olyan környezet leírására, ahol nagyfokú a bizonytalanság, nehéz megjósolni a jövőt, ahol minden mindennel összefügg, de nincs tiszta ok-okozati kapcsolat, és ahol a helyzetek sokféleképpen értelmezhetők. Porkoláb (2019) szerint „a VUCA soha nem volt annyira időszerű, mint napjainkban, amikor a stratégiai sokkhatások egymás után érik a szervezeteket, a vezetőknek pedig olyan dinamikusan változó környezetben kell döntéseket hozniuk, amelyben a rendelkezésre álló információk mennyisége folyamatosan nő, a rendelkezésre álló idő viszont drasztikusan csökken. A komplikált környezet viszonylag kiszámítható, míg a VUCA kiszámíthatatlan és bizonytalan.”

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave