Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


A szülők iskolai végzettsége mint befolyásoló tényező

Elemzések szerint – melyek az iskolaválasztási döntésekre fókuszálnak – az elsődleges szempontok közé sorolják mind a szülők, mind a tanulók esetében a pályaválasztáskor azt, hogy milyen elhelyezkedési lehetőség rejlik egy adott szakma adta lehetőségekben, milyen annak a társadalmi presztízse, vagy hogy milyen kockázatokat rejt esetlegesen a jövőre nézve. Kézdi (2008, idézi Velkey, 2011) egyértelműen a speciális képességek értékeinek elhanyagolásával indokolja a szakiskolai képzés hanyatlását. Halász (2001, idézi Velkey 2011) véleménye szerint racionális döntés meghozatalához elengedhetetlenül szükséges a megfelelő tájékoztatás és az orientációs rendszerek által elérhető információk ismerete, mely rendszerek hazánkban nem minden esetben nyújtanak teljes körű felvilágosítást. Észszerű iskolaválasztási döntést önállóan azok a családok képesek hozni, akikben a tájékozódni akarás eleve adott: elsősorban a magasabb státuszban lévő, tudásorientált szülőkre jellemző a körültekintő mérlegelés. A pályaválasztást nagyban meghatározza az a szülők körében általános meglátás, mely szerint a tanulmányi eredmények nem mérvadók, hogy gyermekük esetében megkérdőjelezhető a képzők megfelelő működése, vagy egyéb külső tényezők hatása befolyásolja teljesítményüket. Nem elsődlegesen a gyermek értelmi képességei és tehetsége a fő kiindulópont a döntésük során. Tanulmányi eredményeit pillanatnyi teljesítményként kezelik, mely könnyen megváltoztatható, ezáltal nem tulajdonítanak ennek nagy jelentőséget sem. Következésképp az egyik sarkalatos kérdést, vagyis hogy a követelményeknek meg tud-e majd felelni a gyermekük, és a számára előirányzott teljesítményszintet képes lesz-e elérni, sem tartják elég fontosnak. A pályaválasztási döntés tényezői között szerepelhet a tanárok megítélése is az adott intézményben, ami szintén fontos szempont lehet a szülők számára. Nem ugyanolyan a tanár megítélése és szerepe egy magas presztízsű gimnáziumban, ahol éppen a fentiekből adódó szülői nyomást kell kompenzálni, és emiatt a tanulóban kialakult magas terhelési szintet és megfelelési vágyat kell csökkenteni. A tanár az érdeklődés és az életcél megtalálásában kulcsfontosságú szerepet tölt be.

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave