Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


Diszlexiás hallgatók helyzete a magyar felsőoktatásban

A diagnosztizált diszlexiás személyek számának növekedése, a tanulási nehézségek, így az olvasás terén jelentkező problémák gyakoriságának emelkedése miatt Magyarországon is egyre nagyobb figyelem irányul a tanulási nehézségekkel küzdők, köztük a diszlexiások támogatására. A felsőoktatás expanziója kapcsán az egyetemeken is nő a diszlexiás hallgatók száma, ami indokolttá teszi, hogy fokozottabb figyelem háruljon tanulásuk támogatására. Mivel a diszlexiás hallgatók felsőoktatási helyzete kevéssé kutatott terület hazánkban, dolgozatunkban a nemzetközi szakirodalom áttekintése és az empirikus kutatás során arra kerestük a választ, hogy a diszlexiás hallgatók hogyan látják saját helyzetüket, tisztában vannak-e a jogaikkal, és milyen nehézségekkel találják szemben magukat felsőoktatási tanulmányaik során. Elfogadó-e az intézmény a speciális szükségletű hallgatókkal, és hogyan vélekednek erről az oktatók?

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave