Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


A duális képzés hatása a hallgatók tanulmányi eredményességére

A tanulmány a Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Karának, illetve az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karának hallgatói körében végzett vizsgálatot mutatja be. Célja a gazdaságtudományi és a műszaki képzési terület összehasonlítása a duális felsőoktatás sikerességének, hagyományos képzési formával szembeni előnyeinek vonatkozásában. Az összehasonlítás két, mind jellegében, mind vizsgálhatóságában eltérő megközelítésből történt. Az egyik a tanulmányi eredményesség, a másik pedig a szakma iránti elhivatottság. A kutatás során választ kerestünk arra, hogy van-e kapcsolat az eltérő képzési formák és a hallgatói eredményesség, illetve a szakma iránti elhivatottság között. A tanulmányi eredményesség méréséhez számszerűsíthető adatok álltak rendelkezésre, így ezek kiértékeléséhez kvantitatív módszert alkalmaztunk. A vizsgált minta a Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Karán 142 fő volt, míg az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán 167 fő. A hallgatók beiratkozás utáni szintfelmérőn nyújtott teljesítményét hasonlítottuk össze a félév végén elért tanulmányi eredményeikkel.

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave